V opaľovacích krémoch sa nachádza látka, ktorá môže poškodzovať DNA

Opaľovanie
Zdroj: shuterstock.com/Creative Family

Prišli na to vedci z Masarykovej univerzity v Brne.

Vedci z Centra pre výskum toxických látok v prostredí (RECETOX) Masarykovej univerzity v Brne prišli so zásadným zistením. Látka zvaná etylhexyl metoxycinamát (EHMC), obsiahnutá napríklad v opaľovacích krémoch, ale aj denných pleťových krémoch, lakoch na vlasy a parfumoch, je pod vplyvom ultrafialového žiarenia nestabilná a môže spôsobovať poškodenie ľudskej DNA. Informujú o tom novinky.cz.

Spomínaná látka EHMC má slúžiť k ochrane pred slnečným žiarením, sama sa však pod jeho vplyvom mení a môže viesť k poškodeniu ľudského genómu. Podľa odborníkov z Masarykovej univerzity sa látka vo výrobkoch dennej starostlivosti postupne prestáva používať.

Podľa vedúceho odborného tímu výskumníkov Pavla Čupra boli vlastnosti EHMC skúmané, nie však biologické účinky tejto látky po jej premene. Výskumníci sa teda zamerali na túto oblasť, a prišli so závažným zistením. V laboratórnych testoch vykazuje EHMC výrazný genotoxický efekt.

"Znamená to, že môže poškodzovať DNA človeka a potenciálne tak spôsobiť mutácie v genóme, ktoré by mohli vyvolať aj závažné ochorenia," uviedla doktorandka Anežka Sharma, ktorá sa na výskume podieľala.

Genotoxické účinky boli sledované na bunkách bakteriálnych i ľudských, a to vrátane kmeňových buniek pečene. Ako prvé boli zverejnené výsledky testov na baktériách.

Podľa Čupra je potreba teraz používanej látky EHMC prehodnotiť. Bude sa zasadzovať o to, aby sa s výsledkami výskumu oboznámili napríklad aj inštitúcie zaoberajúce sa vplyvom látok na človeka v rámci Európskej únie.

BRNO/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krémy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.