Hračka, ktorá pobláznila deti, môže byť nebezpečná. Obsahuje vraj jedovaté látky

Fidget spinner pobláznil deti.
Zdroj: Profimedia.sk

Na Fidget Spinnery, ktoré sa predávajú v našich obchodoch, si posvieti Slovenská obchodná inšpekcia.

Drobná hračka pobláznila celý svet. Aj deti a dospelých na Slovensku. Ozubené koliesko rôznych tvarov aj farieb sa zo dňa na deň stáva populárnejšie a láme rekordy predajnosti. Deti po nej šalejú. A to pritom ide o kus kovu a plastu. Lenže tento malý zázrak je podľa odborníkov nebezpečný. Obsahuje vraj jedovaté látky až v smrteľných dávkach. Upozornila na to aktivistka a výskumníčka Tamara Rubinová na stránke livescience.com.

"Vedci spinnery testovali a zistili, že obsahujú vysoké množstvo ortuti a olova. Niektoré zdroje uvádzajú, že ide o potenciálne smrteľné dávky," vyhlásila Rubinová. Zákazník ale nemôže zistiť, ktoré kusy sú kontaminované a ktoré bezpečné.


Upozornila tiež na to, že najčastejšie sa vyrábajú v Číne alebo iných ázijských krajinách, ktoré majú slabé alebo vôbec žiadne regulácie ohľadom toxických látok v hračkách pre deti.

Hračka má odbúravať stres a pôvodne vznikla ako pomôcka pre hyperaktívnych ľudí alebo autistov. Zábava spočíva v točení so spinnerom. Deti ju môžu dávať do úst alebo manipulujú s ňou tak, že ju držia v rukách. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je olovo pre telo toxické a pri vysokých dávkach môže dôjsť k poškodeniu mozgu, pečene a obličiek.

Na Fidget Spinnery, ktoré sa predávajú v našich obchodoch, si posvieti Slovenská obchodná inšpekcia. "Zatiaľ sme nedostali žiadny podnet, ale na základe informácií z médií, budeme hračky preverovať," povedala pre TVNOVINY.sk hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová. Z predajní odoberú viaceré vzorky, ktoré podrobia expertíze.

BRATISLAVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fidget Spinner

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.