Péter za pol roka zhodil takmer 60 kíl. Ako sa mu to podarilo?

Péter Bojtoš schudol neuveriteľných 60 kíl.
Zdroj: Reflex

Fiľakovčan sa zaťal a k ideálnej váhe sa prekráčal.

Fiľakovčan  Péter Bojtoš nebol spokojný so svojou váhou, ale netrápil sa tým až tak, aby sa mučil v posilňovni. K ideálnej váhe sa jednoducho prekráčal. Zo svojho dňa si vyčlenil iba hodinu, upravil jedálniček a schudol neuveriteľných - takmer 60 kíl. Dnes by ste ho na fotografiách spred pol roka sotva spoznali.

Peter dnes s úsmevom spomína na časy, keď potreboval nadrozmerné oblečenie. Ukázal nám košeľu, ktorú si obliekal ešte vlani v septembri.

Dnes s úsmevov hovorí, že ešte jeden taký ako ja, by sa zmestil. Keď mal 134 kíl, mu už nebolo všetko jedno. Keď chodil po meste, tak všetci mu hovorili, že je tučný. Mal aj vysoký tlak, a tak si vlani na jeseň povedal dosť.

Do fitka som prvýkrát vkročil 1. septembra 2016 a začal som na bežiacom páse.

"Je to najlepšia cesta akú mohol nájsť. Pri tejto váhe musí človek reflektovať na telo. Bežiaci pás je ideálny - chôdza - a pomaličky začať telo navykať na nejakú aktivitu vôbec. A  chôdza je najprirodzenejší pohyb aký máme," vysvetlila profesionálna trénerka Lucia Medeková.

Fiľakovčan sa skutočne zaťal a chodil na pás každý jeden deň. Pochopiteľne pri jeho 130 kilogramoch to spočiatku vôbec nebolo jednoduché. Potil sa, nevedel chodiť do kopca, problém mal aj s nohami, prišli kŕče a bol unavený.

Tieto príznaky potvrdila aj Medeková hovoriac, že telo časom začne bojkotovať. Môže sa vám točiť hlava, svalovica, hlad a treba sa pripraviť na to, že to nebude jednoduché. "Človek musí naozaj chcieť," vysvetlila trénerka.

Péter naozaj chcel. Netrvalo dlho a každodenná drina začala prinášať výsledky. Keď sa prvýkrát vážil vo fitku, mal 126 kíl a vtedy si povedal: "Hopá, mne to ide!"

No nevyhol sa ani klasickým úskaliam chudnutia. Spomína si, že úbytok váhy mu na tri týždne zastal. Medeková vysvetlila tento jav tým, že telo sa dostáva do rovnováhy - rovnaký príjem, rovnaký výdaj. "Toto je však moment, kedy sa ľudia vedia demotivovať a vtedy treba osloviť odborníka. A hlavne - nezľaknúť sa," radí.

Peter sa nezľakol a postupne schudol na dnešných 77 kíl. Rýchla chôdza sa pre neho stala doslova závislosťou, za hodinu denne prejde 6,5 kilometra.

Odborníčka ale upozorňuje, že všetko treba robiť s mierou. Tvrdí, že cez týždeň telo potrebuje aj regeneráciu a tu treba by obozretný. Odôvodnila to tým, že všetko v tele má svoje hranice. Musíme myslieť hlavne na to, že mu treba aj pomôcť a nie stále ho ubíjať.

Aký je teda optimálny úbytok na váhe a ako rýchlo, a ako zdravo zhodiť kilá? "Ak tri alebo štyrikrát do týždňa zaradíte pohybovú aktivitu, upravíte stravu (bez toho to nepôjde) za šesť týždňov by ste mali schudnúť tak, že to začnete vnímať. Ak znížite váhu - kilo alebo poldruha týždenne, tak päť-šesť za mesiac dole - je v norme," dodáva Medeková.

Petrov zdravotný stav sa zlepšil, problémy s tlakom zmizli a z jeho nového vzhľadu má radosť aj jeho polovička. On už má ale ďalšie plány aj odhodlanie. A aké? Pozrite si reportáž z magazínu Reflex.


 

FIĽAKOVO/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fiľakovo

Dôležité udalosti