V tajnej miestnosti našli ukrytú zbierku nacistických predmetov

Presýpacie hodiny s hákovým krížom v centrále Interpolu v Buenos Aires, ktoré našli v tajnej zbierke.
Zdroj: TASR/AP

Argentínska polícia sa v rámci vyšetrovania obráti aj na medzinárodných odborníkov a bude zisťovať i to, ako sa do krajiny dostali.

V Argentíne objavili najväčšiu zbierku predmetov s nacistickou tematikou v histórii krajiny. Polícia v pondelok informovala, že v tajnej miestnosti zberateľa na predmestí argentínskej metropoly Buenos Aires bolo približne 75 predmetov vrátane busty Adolfa Hitlera, zväčšovacích skiel v elegantných skrinkách ozdobených svastikami a dokonca aj zariadenia na meranie veľkosti hlavy.

Podľa úradov by mohlo ísť o originály, ktoré patrili popredným pohlavárom nacistického režimu v Nemecku počas druhej svetovej vojny.

"Naše prvé vyšetrovanie naznačuje, že sú to originálne kusy," uviedla ministerka bezpečnosti Patricia Bullrichová s tým, že pri niektorých artefaktoch boli staré fotografie a na niekoľkých z nich je dokonca s predmetmi zachytený aj nacistický vodca Hitler.

O historickej dôležitosti objavu podľa polície svedčí negatív fotografie Hitlera držiaceho zväčšovacie sklo podobné tým, ktoré sa našli. Polícia sa v rámci vyšetrovania obráti aj na medzinárodných odborníkov a bude zisťovať i to, ako sa predmety do krajiny dostali.

Úrady vychádzajú z hypotézy, že ich priniesli významní nacistickí predstavitelia po druhej svetovej vojne, keď sa Argentína stala útočiskom vojnových zločincov na úteku.

Zdroj: TASR/AP

Neslávne známy lekár z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau Josef Mengele žil v Buenos Aires desať rokov a do Paraguaja sa presťahoval až po tom, ako izraelskí agenti uniesli z argentínskej metropoly  jedného z hlavných organizátorov holokaustu Adolfa Eichmanna,

Vyšetrovanie, ktoré viedlo k vzácnemu historickému objavu, sa začalo, keď si polícia všimla umelecké predmety nelegálneho pôvodu v jednej z galérií v Buenos Aires. Zberateľa odvtedy sledovala a 8. júna mu na základe súdneho príkazu prehľadala dom. Pozornosť policajtov upútala veľká knižnica a za ňou našli tajný priechod do miestnosti s nacistickými artefaktmi.

BUENOS AIRES/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Argentína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.