Našli sme vodopády v okolí Košíc, ktoré ani miestni nepoznali

Hájske vodopády na východnom Slovensku sú prírodným unikátom.
Zdroj: Reflex

Viažu sa k nim dve povesti - jedna o bosorke a bozku na zadok, druhá o pekle.

Na niekoho pôsobia ako nedostupná Niagara, pre iného sú zase príťažlivé natoľko, že ich čaru nedokáže odolať a pred skokom do nich ho neodradí ani štvorstupňová teplota vody.

Hájske vodopády na východnom Slovensku sú prírodným unikátom ukrytým na lesnej ceste. Dokonca ani mnohí miestni o nich nevedia. A pritom nejde len o jeden drobný vodopádik.

Podľa dávnej povesti žila pri vodopáde bosorka so zvláštnou záľubou. Ak niekto prechádzal dolinou v noci, chytila ho a nepustila ďalej, až kým jej nepobozkal zadok. Podľa inej povesti pri najvrchnejšom z vodopádov bola jaskyňa, ktorá viedla až do pekla.

Niektorí turisti sa vraj pozastavia pri jednom vodopáde a myslia si, že ďalej nič iné neexistuje. Opak je pravdou. Za obcou Háj v okolí Košíc sa nachádza sústava približne 10 vodopádov. Dolný hájsky vodopád, Veľký most, Malá kaskáda, Malý most a mnoho ďalších až po Veľký Hájsky vodopád s výškou 7 metrov.

Voda rozpustila v podzemí vápenec. Ten uzrel svetlo sveta cez vyvieračky a pramene. Na povrchu rozpustený vápenec sa usádzal, čím vznikali travertínové terasy.

Hájčania takúto penu patrične využili. Keďže má penovec skvelé tepelno-izolačné vlastnosti, vystavali si z neho v dedine množstvo domov. A keď už sme pri tom, obec Háj, za ktorou sú vodopády a neďaleká Hačava, boli vraj dva odlišné svety, pretože medzi nimi chýbala cesta.Tú vystavali až talianski zajatci. Kým sa teda kedysi dostali Hačavčania z Hája domov, prešli aj dve hodiny.

Vychutnajte si Hájske vodopády rozprávaním chalupára Rikiho, ale aj geológa a jaskyniara Ľuboša Holíka.


KOŠICE/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Košice

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.