Ako súvisí Parkinsonova a Alzheimerova choroba s rodným jazykom? To zisťujú vedci

Ilustračná snímka.
Zdroj: Magic mine/shutterstock.com

Liečba mozgových chorôb sa môže zmeniť a zachrániť životy.

Alzheimerova či Parkinsonova choroba strpčuje životy najmä seniorom. Vedci v Brne skúmajú, ako zachrániť desaťtisíce ľudských životov.

To, či existuje vzájomné spojenie medzi spomínanými chorobami a materinskou rečou, už študujú neurológovia z výskumného inštitútu CEITEC v Brne spolu s maďarskými a americkými kolegami. Píše ceskatelevize.cz.

Mozog sa zapája do čítania, písania aj reči. O ktoré časti tohto dôležitého orgánu však ide, zisťujú vedci magnetickou rezonanciou a metódami neurológie na odhalenie porúch mozgových funkcií. Následne preskúmajú, či na prejavy pacientov vplýva aj používanie rodného jazyka.

Vedúca projektu Irena Rektorová vidí vo výskume výraznú pomoc v počiatočnom štádiu chorôb a tiež šancu testovať liečebné terapie - čiže stimulovať mozgové oblasti.

„Jednotlivé oblasti mozgu sa pri riešení rôznych úloh prepájajú do nervových sietí. Stimuláciou jednej alebo viacerých oblastí, tak dokážeme posilniť celé siete a dosiahnuť napríklad zlepšenie niektorých aspektov reči,“ hovorí Rektorová.

Ak by bola hypotéza výskumníkov pravdivá, znamenalo by to zmenu liečby. „Ak sa potvrdí, že ľudia s rovnakým postihnutím mozgu majú v rôznych jazykových prostrediach iné prepojenie oblastí dôležitých pre reč a myšlienkové procesy, tak liečba týchto ľudí by mala prebiehať odlišne a odrážať ich špecifické funkčné zmeny v mozgu,“ dodáva vedúca výskumu Irena Rektorová.

BRNO/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mozog

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.