Na Liptove majú všetko: Eiffelovku, Sochu slobody i jedinečné prírodné unikáty

Unikátne diela z kovu.
Zdroj: TV Markíza

Do železného mestečka sa dostanete aj na elektrobicykli.

Fotografia pred francúzskou Eiffelovkou, pred americkou sochou slobody alebo pred operou v Sydney. Urobiť takúto sériu fotografií by trvalo aspoň pár dní. No dá sa to stihnúť aj za niekoľko minút. V mestečku na Liptove, ktoré sa zrodilo doslova z ohňa.

Až 30 ton železa sa na Liptove v ohni zmenilo na očarujúcu krásu. No nestačilo na to iba čisto kováčske umenie.

„Boli tam využité rôzne druhy remesiel od kováčstva, cez zámočníctvo, zváračstvo, maliarstvo, natieračstvo, nitovanie, gitovanie a z toho možno ešte desať techník som teraz zabudol," vysvetlil tvorca unikátnych sôch Vladimír Eperieši.

Prvá sa zrodila 9-metrová Eiffelovka. A za 12 rokov je modelov už tucet. Oproti originálom sú 50 alebo 100-krát menšie. Dostal sa medzi ne aj slovenský vysielač Kamzík. Práve on je jediný, ktorý autor videl na vlastné oči. Ostatné urobil podľa fotografií z internetu.

Po parku slovenských miniatúr v Jánskej doline, je Tatrapolis pri Liptovskom Mikuláši už druhým takýmto miniatúrnym mestečkom.

„Mestečko je inšpirované našim heslom „Všetko je na Liptove". Prostredníctvom miniatúr sme tu dotiahli takmer celý svet a postupne tu budú pribúdať ďalšie kovové objekty," spresnila  Zuzana Fabiánová.

Do železného mestečka sa dostanete aj na elektrobicykli. Ďalšou novinkou letnej turistickej sezóny na Liptove je totiž najväčšia požičovňa elektrobicyklov na Slovensku.

Na dvoch kolesách sa dá doraziť aj k ďalšej novinke - interaktívnemu pozorovaniu života na farme vo Východnej. A inde sa už liahne 3 000 motýľov pre ďalšiu pripravovanú atrakciu - motýliu záhradu.

Viac v reportáži Mária Kermieta:


LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti