Toto je bezpečná vzdialenosť, aby ste sa nenakazili od kýchajúceho človeka

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Vedci z univerzity v austrálskom Queenslande zisťovali nielen spomínanú vzdialenosť, ale aj to, ako dlho baktérie žijú.

Všetci vieme, že je dôležité zakryť si ústa počas kýchania, najmä počas choroby. Zachytíme tak baktérie a zabránime nakazeniu ďalšej osoby. Ale viete, ako ďaleko sa baktérie po kýchnutí dostanú a ako dlho ešte žijú?

Pravdou je, že mikróby v kvapkách z kýchnutie doletia do vzdialenosti štyroch metrov a žijú ešte 45 minút, čo je dostatočne dlho na to, aby sa zachytili na oblečení človeka alebo sa dostali do jeho organizmu. Píše The Sun.

Vedci z univerzity v austrálskom Queenslande zisťovali nielen spomínanú vzdialenosť, ale aj to, ako tieto baktérie "cestujú". Pozreli sa na životnosť baktérií pseudonomas aeruginosa, čo je druh baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekciu u ľudí s veľmi oslabenou imunitou. Najčastejšie sa spája s infekciami v nemocnici, ako je zápal pľúc a šíri sa kašľom a kýchaním.

Profesorka Lidia Morawska, vedúca autorka a riaditeľka Medzinárodného laboratória kvality ovzdušia a zdravia, povedala: "Na základe nášho predchádzajúceho výskumu sme zistili, že tieto patogény prešli až štyri metre a žili ešte 45 minút po ich vypustení do ovzdušia."

Profesorka Morawska a jej tím odobrali vzorky z kašľa dvoch pacientov s cystickou fibrózou a infekciou baktériou pseudomonas aeruginosa. Baktérie zahynuli v odlišnom čase. Čím je kvapka s baktériami väčšia, tým dlhšie schne a tým dlhšie baktérie žijú. To predstavuje hrozbu pre zraniteľných pacientov.

"Zistili sme, že koncentrácia aktívnych baktérií v suchých kvapôčkach vykazuje rýchle rozpady s 10-sekundovým polčasom pre väčšinu baktérií, ale podskupina baktérií mala polčas rozpadu viac ako 10 minút. To naznačuje, že niektoré z baktérií pseudomonas aeruginosa sú odolné voči rýchlemu biologickému rozpadu, a tak zostávajú životaschopné v miestnosti dostatočne dlho na to, aby vytvorili riziko prenosu infekcie, najmä u ľudí s respiračnými problémami, ako sú pacienti s cystickou fibrózou," povedala profesorka a dodala, že zistenia môžu pomôcť zlepšiť kontrolu infekcií v nemocniciach.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kýchanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.