Tento kliešť spôsobuje prudkú alergiu, po ktorej ľudia nejedia mäso

Ilustračná snímka.
Zdroj: Melinda Fawve/shutterstock.com

Lekári zatiaľ nevedia pacientom pomôcť.

Bolesti žalúdka, problémy s dýchaním, strata vedomia či anafylaktický šok, ktorého dôsledkom môže byť aj smrť. Ľudí, ktorí na toto trpia, v posledných rokoch rýchlo pribúda. Najmä v americkom štáte Texase. Prejavuje sa im totiž alergia na mäso. Ľudia nečakane končia na pohotovosti a všetkých spája rovnaká príčina. Jedli hamburger alebo steak. Lekári prišli na to, že za všetkým je obyčajné uhryznutie kliešťom.

Ide o americký druh s označením „osamelá hviezda." A to podľa škvrny rovnakej farby, ktorú má na sebe. Toto pomenovanie dostal podľa vlajky Texasu s jednou hviezdou. V tomto štáte sú vraj kliešte najrozšírenejšie. Píše ceskatelevize.cz.

Americký druh zachytili aj v Európe

Túto alergiu už v USA zaregistrovali v 1 500 prípadoch . Keďže je teplé počasie, kliešte prenikajú aj na sever kontinentu. V New Yorku napríklad túto alergiu ani nepoznali a minulý rok sa prejavila u dvoch stovkách ľudí. Tento rok sa alergia objavila aj v severnom štáte Minnesota.

Prvé prípady zaznamenali aj Európe, konkrétne v Nemecku, Francúzsku aj vo Švédsku. Pacientov registrujú aj v Austrálii a Japonsku.

Príčinu ani liečbu zatiaľ určiť nevedia

Povedať, čo je presnou príčinou alergie, zatiaľ lekári nevedia. Prišli však na to, že sa to týka len červeného mäsa, ktorý obsahuje sacharid, ktorý sa normálne rozpustí počas trávenia. Tento sacharid vstrekuje do krvi človeka aj kliešť americký. A vtedy je organizmus z týchto sacharidov zmätený a výsledkom je silné podráždenie na ďalšie jedlo s hovädzím mäsom.

Na to, ako pomôcť alergikom, zatiaľ vedci neprišli. Pacientom zatiaľ ostáva len jediné - nejesť červené mäso. Ľuďom pomáhajú aj psychológovia, aby vedeli, ako sa s tým vyrovnať.

USA/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Alergia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.