Padlo vám jedlo na zem? Pravidlo 5 sekúnd je hlúposť

Ilustračná snímka
Zdroj: Profimedia.sk

Či je jedlo na zemi päť alebo 30 sekúnd, baktérie sa naň zachytia rovnako.

Už roky sa traduje pravidlo, že ak vám padne nejaké jedlo na zem a zdvihnete ho do piatich sekúnd, môžete ho pokojne skonzumovať. Ale po experimente televízie Channel 4 v relácii How To Stay Well si to asi rozmyslíte. Ukázali totiž, že baktérie sa prenášajú takmer okamžite. Píše The Sun.

Doktor Javid Abdelmoneim urobil pokus. Na podlahu v kuchyni a na zem vonku umiestnil kúsky mrkvového koláča. Niektoré kúsky nechal na zemi päť sekúnd, iné 30 sekúnd. Vzorky z nich odovzdal do laboratória.

Mikrobiologička Laura Bowater z University of East Anglia ich analyzovala. "Baktérie sa prenášajú takmer okamžite. Premýšľajte. Veď, ak máte napríklad farbu na prste a položíte ho na stôl len na stotinu sekundy, farba sa prenesie na stôl. A keby ste ho tam nechali päť sekúnd, stále prenesiete farbu na stôl," povedala.

"Na vlhký koláč sa dostali tie isté baktérie bez ohľadu na to, či bol na podlahe päť alebo 30 sekúnd," dodal Javid Abdelmoneim. V laboratóriu sa spýtal, či je nejaký rozdiel medzi mokrým a suchým jedlom. "Je jasné, že ak máte niečo vlhké, tak je pravdepodobné, že sa na to dostane viac baktérií ako na suché jedlo," povedala profesorka Laura Bowater.

Zdroj: YouTube/ Channel 4VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jedlo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.