Toto je dôvod, prečo vás chytí veľká potreba každý deň v rovnaký čas

toaleta
Zdroj: Shutterstock.com

Gastroenterológ Kyle Staller z Massachusetts General Hospital tvrdí, že tak ako máme my nejaký denný režim a nastavený čas, tak isto je na tom aj naše hrubé črevo.

Niektoré veci sa nám dejú každý deň v približne rovnakom čase. Prvá šálka kávy, čítanie novín či robenie raňajok a pravdepodobne aj to, že na vás veľká potreba príde každý deň v rovnakom čase.

Gastroenterológ Kyle Staller z Massachusetts General Hospital tvrdí, že tak ako máme my nejaký denný režim a nastavený čas, tak isto je na tom aj naše hrubé črevo. To má vlastné vnútorné hodiny.

Čiže, keď sa zobudíme my, zobudí sa aj hrubé črevo. Jeho funkciu spustíte aj tým, že sa najete. Žalúdok mu vyšle signál, že prichádza ďalšia potrava, ktorá bude potrebovať miesto. Väčšina ľudí vykoná veľkú potrebu ráno po raňajkách. Dopomôcť k tomu môže aj káva, ktorá vyslovene povzbudzuje hrubé črevo, aby konalo. Píše glamour.com.

Niektorí ľudia vykonajú potrebu ráno a popoludní v rovnakom čase, pretože majú rýchlejší metabolizmus. Zatiaľ čo iní majú tendenciu chodiť na toaletu raz za deň alebo aj každý druhý deň. Nie je to o tom, že by sa s telom niečo dialo, hrubé črevo sa rozhodne, kedy je ten správny čas na vyprázdnenie.

To napríklad vysvetľuje, prečo máte problém ísť na toaletu, keď cestujete, najmä, ak idete do iného časového pásma. "Vaše telo očakáva, že sa prebudí v rovnakom čase, ale ukazovatele sú posunuté. S tým dôjde aj k posunu vnútorného času hrubého čreva a môže trvať niekoľko dní, kým sa človek vyprázdni," povedal doktor Staller.

Samozrejme, nie vždy môžete ísť na toaletu, keď to na vás príde. Buď pre prácu, alebo iné povinnosti a občas "zadržiavate". Ak to však robíte pravidelne, koledujete si o problém.

Ak to na vás príde vždy v nevhodnom čase, dokážete hrubému črevu zmeniť režim. Tvrdí to gastroenterológ Ashkan Farhadi z Orange Coast Memorial Medical Center. Najskôr radí, aby ste si zvolili hodinu počas dňa, kedy nemáte žiadne povinnosti. Sadnite si na pár minút na toaletu, aj keď vám nie je treba. Netlačte, iba seďte. Opakujte to niekoľko dní vždy v rovnakom čase. Po dvoch týždňoch by malo byť vaše hrubé črevo pripravené práve v tú hodinu, ktorú ste si zvolili.

USA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti