Hitparáda turistických otázok. Nad niektorými ostáva rozum stáť

Riaditeľka Kežmarského múzea Erika Cintulová.
Zdroj: TV Markíza

Hitparádu vedie otázka, ktorú určite dobre poznáte.

Máte holuby na diaľkové ovládanie? Alebo dá sa ísť autom na Gerlach? Aj s takýmito otázkami sa stretli tí, ktorí prichádzajú do kontaktu s turistami.

Od sprievodcov na hradoch, cez recepčných, až po ľudí v informačných kanceláriách. Občas sa veru nestačia čudovať, na čo všetko sa návštevníci pýtajú.

Je jednou akou rečou turisti rozprávajú, je jedno odkiaľ k nám prídu. Ich otázka už roky konkurujú humoristickým reláciám.

Všetky hlášky si už roky zapisujú. Sú také, pri ktorých sa sprievodcovia sami seba pýtajú, či to turisti myslia naozaj vážne.

"Nemôžete mi dať jednu vstupenku len ako že? Priateľka potrebuje do školy potvrdenie, že tu bola akože," prečítala nám jednu vtipnú z Hradného zápisníka riaditeľka Kežmarského múzea Erika Cintulová.

Iný turista sa síce nič nepýtal, no dodnes si na neho pamätajú, pretože sa takto rozohnil. "Nehnevajte sa, ale ja by som tých vašich turistov bil kovovou rúrkou po hlave a rukách. Sú tzv. ignoranti, chytači, pretože majú potrebu všetko chytať," pokračovala Cintulová.

Neraz sa usmievajú v Poprade. Napríklad vtedy, keď sa turisti dožadujú verejnej práčovne. Občas sú chvíle, keď aj ostrieľaní profesionáli majú čo robiť, aby našli správne slová na to, čo si práve od návštevníkov vypočuli. Napríklad v informačnom centre istí turisti presviedčali jednu informátorku, že naše Vysoké Tatry nemôže merať  2 600 metrov nad morom. Odôvodňovali to tým, že sú scestovaní a toto číslo sa im nezdá.

Aj na turistických chodníkoch deti bombardujú rodičov otázkami. Hitparádu však vedie jedna jediná - Kedy tam už budeme? Rodičia zvyknú iba odvetiť je to kúsok, a pri tom ešte nie sú ani v polovici cesty. Rodičia musia improvizovať, vymýšľať, motivovať.

Reportáž nakrútil Marek Vnenčák.KEŽMAROK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.