Šmolková zmrzlina nie je modrá vďaka farbivám. Prísada pochádza zo vzdialnej krajiny

Ilustračná snímka.
Zdroj: Dmitry Lobanov/shutterstock.com

Výrazná modrá obsahuje nebezpečnú prísadu.

Práve v letných dňoch je veľkým lákadlom zmrzlina. Deti snáď najviac láka tá modrá, ktorú predávajú pod názvom šmolková. Poznáme ju s príchuťou cukrovej vaty, niekde zasa ako príchuť karamelu, citrusov či dokonca malín. Tajomstvo modrej už ale nie je vo farbivách.

Na porovnanie - výrazná modrá zmrzlina obsahuje podľa združenia spotrebiteľov dTest nebezpečnú prísadu.

Spôsobiť môže alergie a astmu. Ide o indigotin, k vedľajším účinkom patrí napríklad aj zvracanie či vyšší krvný tlak. V únii ale zakázaná nie je, použiť sa môže v obmedzenom množstve.

Náhrada farbiva

Dnes už ale umelé farbivá nahrádza japonská potravina. Ide o farbivo z morskej riasy spirulina. „Nespôsobuje alergie ani hyperaktivitu,“ hovorí František Culek z firmy Bohemilk, ktorá vyrába zmrzlinu v Česku.

„Spirulina je objavom posledných niekoľko rokov a vydrží i po expiračnej dobe 18 mesiacov,“ tvrdí Dalena Martiníková z konkurenčnej firmy zmrzlín.

Za všetko môže rozprávka

Modrá letná pochúťka sa začala predávať v 90. rokoch po odvysielaní animovanej rozprávky modrých škriatkov. Divákom ponúkli viac ako 400 polhodinových dielov. Píšu lidovky.cz.

Modrú zmrzlinu vo Francúzsku či Taliansku volajú modrý mesiac, v Nemecku zase modrý anjel.

Jedli ste už ale čiernu zmrzlinu? Prvý raz ju namiešali v Los Angeles, teraz sa šíri do celého sveta. Svoj odtieň má z popola kokosových škrupín.

PRAHA, BRATISLAVA/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zmrzlina

Dôležité udalosti