Pijete celý deň z jednej plastovej fľaše? Akoby ste olizovali starú psiu hračku

pitný režim
Zdroj: Shutterstock.com

Z neustáleho používania jednej fľaše môžete aj ochorieť.

Človek vydrží bez jedla viac ako tri týždne. Ale bez vody? Týždeň je maximum. V našom tele je zhruba 60 percent vody, ale denne stratíme potom, močom a dýchaním tri až štyri litre, preto je veľmi dôležité dopĺňať tekutiny. Najmä v horúcich letných dňoch.

V snahe vypiť aspoň dva litre vody denne robíme, čo môžeme. Vrátane používania fliaš s vodou. Mnohí z nás si kúpia plastovú fľašu vody, vypijú ju a potom si do nej dopĺňajú vodu celý deň. Poviete si, že aspoň trochu šetríte životné prostredie. Áno, ale nie je to práve najvhodnejšie pre naše zdravie.

Odborníci to prirovnali k tomu, akoby si olizli starú používanú hračku svojho psa. Či už ste v práci, v škole alebo v posilňovni, fľaša, ktorú používate na pitie celý deň, môže mať v sebe tisícky baktérií, ktoré milujú vlhké prostredie.

Z neustáleho používania jednej fľaše môžete aj ochorieť. Tvrdí portál treadmillreviews.net. Jeho tím vykonal prieskum. Odobral vzorky s 12 opakovane používaných fliaš športovcov a poslal ich do laboratória na analýzu.

Výsledok? Opakovane používané fľaše obsahovali viac ako 300-tisíc jednotiek baktérií žijúcich v kolónach na centimeter štvorcový.

Počet baktérií sa líšil aj od typu fľaše. Tie s otvorom na vrchnáku obsahovali až 900-tisíc baktérií na centimeter štvorcový. Na druhom mieste v počte baktérií skončili fľaše s vysúvacím vrchnákom, ktoré mali 162-tisíc baktérií na centimeter štvorcový. Pod 160-tisíc baktérií obsahovali klasické plastové fľaše s vrchnákom na zakrútenie. Ako najmenej škodlivé vyšli z testu fľaše s malou slamkou.

Lenže kupovať si zakaždým novú fľašu, je obrovské plytvanie. Lepším variantom by bola nerezová fľaša. Nikdy v nej však nenechávajte vodu dlhší čas a pravidelne ju umývajte.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.