Zemiaky neboli vždy samozrejmosť. Ženu, ktorá ich dala bežným ľuďom, pozná málokto

Zemiaky.
Zdroj: Shutterstock.com

Túto vo svete málo známu osobnosť si dnes pripomína aj vyhľadávač Google.

Hranolky, vodka či kozmetika. Zemiaky dnes patria medzi najbežnejšie a najdostupnejšie potraviny, no nebolo tomu tak vždy. Málokto vie, že o spopularizovanie a rozšírenie tejto plodiny z dvorov aristokratov medzi bežných ľudí sa zaslúžila švédska vedkyňa Eva Ekbladová (1724 - 1786). Túto vo svete málo známu osobnosť si dnes pripomína aj vyhľadávač Google.

Zdroj: reprofoto/Google

Zemiaky sa vo Švédsku prvýkrát objavili v roku 1658, čo je relatívne neskoro v porovnaní so zvyškom Európy a dlhé roky sa pestovali iba v skleníkoch šľachty. Skôr ako jedlo pre ľudí, boli považované za kuriozitu a kŕmili nimi zvieratá.

Všetko sa zmenilo vďaka práci Evy Ekbladovej. Švédka dokázala, že škrob zo zemiakov síce nie je bohvieako výživný, no dajú sa z neho vyrobiť veľmi užitočné veci - či už je to múka alebo alkohol.

Aj vďaka Ekbladovej sa začala vyrábať napríklad vodka zo zemiakov. Tým sa však jej zásluhy nekončia. Jej výskum pomohol zachrániť od hladomoru obrovské množstvo ľudí. V prípade, že sa neurodilo toľko obilia, boli to práve zemiaky, ktoré dokázali nedostatok tradičných potravín vykompenzovať.

Ľudia totiž aj z toho mála obilia vždy oddelili časť na pálenie alkoholu. Tento údel prebrali po obilí zemiaky. Odvrátenou stranou mince ale bolo, že vo Švédsku sa prudko zvýšila spotreba alkoholu. Aj napriek pokroku vo vnímaní zemiakov ako viacúčelovej plodiny trvalo ešte dlho, kým sa z nich stala bežná potravina ako to vidíme dnes.

Ekbladovej objavy zasahovali aj do iných oblastí ako potravinárstvo. Dôležitý vplyv mali na vtedajšiu kozmetiku, ktorá obsahovala nebezpečné prísady. Dokázala ich nahradiť práve múka zo zemiakov.

Žena vedkyňa to mala v 18. storočí veľmi ťažké. Ekbladová sa síce dočkala uznania ešte za svojho života keď ju prijali do Švédskej národnej akadémie vied, no pre svoje pohlavie ju nikdy neuznali za plnohodnotnú členku.

 
ŠVÉDSKO/ kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zemiaky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.