Prvá slovenská družica skCube prestala po dvoch týždňoch fungovať

Prvá slovenská družica skCUBE
Zdroj: TASR

V noci z piatka na sobotu si zatiaľ prestala plniť svoje úlohy.

Slovenská družica skCube mala pracovať štyri roky, už po dvoch týždňoch prestala fungovať. Bez fatálnejších problémov fungovala vo vesmíre len približne pätnásť dní, keď v noci z piatka na sobotu si zatiaľ prestala plniť svoje úlohy, informuje server Dsl.sk.

skCUBE mala robiť fotografie Zeme z vesmíru, ale dva týždne po štarte nedokáže zaktivovať niektoré prístroje. Hlavnou úlohou družice je monitorovanie tzv. nadoblačných bleskov a zhotovovanie fotografií Zeme z vesmíru. Mala pracovať štyri roky, už po dvoch týždňoch toho ale nie je schopná.

"Na družici neboli aktivované doplnkové subsystémy, ako komunikácia v pásme 2,4 GHz, fotenie a prítomný fyzikálny experiment. Plnila si iba základné úlohy potrebné pre fungovanie družice," uviedol server.

"Na riešenie problémov v súčasnosti intenzívne pracujeme," oznámil Jakub Kapuš z organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) bez toho, aby upresnil, o akú poruchu ide. "Družica komunikuje a rádioamatéri môžu zachytiť jej signál," dodal Kapuš pre dsl.

Údajne nefunguje komunikácia medzi vysielačkou a palubným počítačom. Bez toho nie je možné spustiť kameru ani merania. Predstaviteľ SOSA však tvrdí, že projekt, ktorý dostal štátnu dotáciu 370-tisíc eur, aj tak plní účel.

Príčinou poruchy by mohla byť radiácia z vesmíru."Jej hlavným prínosom je popularizácia a získavanie cenných skúseností. Máme množstvo dát o tom, ako sa družica správala po vynesení na obežnú dráhu, ktoré budeme analyzovať," tvrdí Kapuš.

Slovenskú družicu vyniesla na obežnú dráhu indická raketa 23. júna. Jej životnosť sa odhaduje až na štyri roky. Potom by mala postupne klesať a zhorieť v atmosfére.

Slovenskú družicu mala pôvodne vyniesť na obežnú dráhu americká firma SpaceX, ale kvôli problémom s raketou Falcon 9 sa štart opakovane odkladal. Slováci sa preto rozhodli využiť ponuku Indie.

BRATISLAVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme SkCUBE

Dôležité udalosti