Aďa Poláková spoznávala Cyprus – ostrov, kam chodia aj korytnačky

Aďka Poláková na ostrove Cyprus
Zdroj: Adriana Poláková

Pozostatky konfliktu sú tam prítomné aj dnes.

V rámci projektu Teleráno na cestách sa moderátorka Aďa Poláková so Saturom vybrali na severný Cyprus. Ostrov, ktorý bol po stáročia okupovaný a pre svoju výhodnú a hlavne strategickú polohu takmer stále vo vojnovom konflikte. Pozostatky konfliktu sú aj dnes prítomné.

V hlavnom meste Nicosia sa tiahne stredom mesta ostnatý drôt, ktorý rozdeľuje mesto na tureckú a grécku časť. Na ostrove sú stále prítomné aj vojská mierových síl, aby dohliadali na mier a pokoj. A veru darí sa im. Pokojné, ba až ospalé mesto víta turistov a ponúka im to najlepšie z Turecka aj z Grécka. Jediný bod konfliktu sa ukrýva za múrmi stráženého mesta Varossa, prezývaného aj mesto duchov, keďže v ňom nikto nežije, ale mesto existuje a je prítomné.

Zdroj: Adriana Poláková

Kedysi bol Cyprus zeleným ostrovom a poľnohospodárstvo tvorilo až 60% hospodárskej produkcie. Ale rokmi pôda vysychala a dnes je to sotva 10%, takže hlavný príjem pramení z turizmu. Zodpovedajú tomu aj hotely a služby, ktoré sú na vysokej úrovni. Z rezortu nemusíte nikam chodiť, všetko máte na tácke. No ostať iba v hoteli by bola chyba. Pretože iba na Severnom Cypre zažijete to, čo nikde inde.

Konkrétne na Zlatej pláži. Golden beach je niekoľko kilometrov dlhá piesočná pláž v nedotknutej prírodnej rezervácii. Môžete sa okúpať v mori, aké majú napríklad aj v Karibiku. Je nádherné, azúrové a teplé, ale na pláži okrem pár ležadiel a slnečníkov nič iné nečakajte. Pýtate sa prečo? Prečo na tak krásnej a vyhľadávanej pláži nie sú bufety, reštaurácie a skútre? Odpoveď je jednoduchá.

Táto pláž nepatrí tak celkom turistom, ale korytnačkám. Dobrovoľníci v noci čakajú na korytnačky, ktoré sa vynoria z mora, aby tu nakládli do horúceho piesku vajíčka. A potom zase odídu. Dobrovoľníci vyznačia miesto, ohradia ho a strážia ho, až kým sa nevyliahnu malé korytnačky. Majú zaznamenaný dokonca aj počet vajíčok a keď z hniezda odíde menej korytnačiek, ako by malo, vedia, že tým zvyšným treba pomôcť a vyhrabú ich. Takéto scény sa odohrávajú hlavne v auguste. My sme tam boli v júni, takže pláž patrila iba nám a zopár turistom.

Nielen pekný hotel v tvare lode, nesúci názov Noemova Archa, ale aj krásna príroda, čisté a teplé more, ale v neposlednom rade aj bohatá história robia zo severného Cyprusu krásnu dovolenkovú destináciu, kam sa oplatí prísť.

Zdroj: Adriana Poláková

CYPRUS/Aďa Poláková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teleráno

Dôležité udalosti