Máme problém, veľký! Od Antarktídy sa odtrhol ľadovec, ktorý váži bilión ton

Prasklina v ľade.
Zdroj: Shutterstock/Armin Rose

Ľadovec má hrúbku približne 330 metrov a pláva v západnej časti Antarktídy.

Jeden z najväčších zaznamenaných ľadovcov o veľkosti približne štvrtiny britského Walesu sa práve odlomil od Antarktídy.

Obrovská prasklina sa Antarktídou šírila už niekoľko rokov, no posledný rok sa to ešte viac zrýchlilo.

Zdroj: Twitter/Project MIDAS

Oteplenie medzi pondelkom a stredou rozhodlo o tom, že sa ľadová masa definitívne odpojila od kontinentu. Ľadovec zo šelfu Larsen C má približnú váhu bilión ton a jeho plocha je 5800 km², napísal denník Metro.

Ľadový masív s najvyššou pravdepodobnosťou dostane meno A68. Jeho definitívne odlomenie zaznamenal satelit NASA. Ľadovec má hrúbku približne 330 metrov a pláva v západnej časti Antarktídy.  Gigantická kryha smeruje na sever a potrvá pravdepodobne dva až tri roky, kým sa roztopí.

S dĺžkou 175 kilometrov a šírkou až 50 kilometrov patrí medzi najväčšie kusy ľadu, ktoré sa od Antarktídy oddelili v uplynulých troch desaťročiach. Kolos s plochou takmer 6000 kilometrov štvorcových podľa vedcov zatiaľ nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí.

Zdroj:Twitter/Adrian Luckman

Vedci z britských univerzít teraz skúmajú, aký bude mať dopad na výšku hladiny svetových morí a oceánov. Odborníci majú obavy, že podobný scenár bude nasledovať aj vo zvyšnej časti šelfu, ktorý je nestabilný.

„V nasledujúcich rokoch by sa ľadovcový šelf pokrývajúci Antarktídu mohol obnoviť, no môže aj skolabovať a ďalej sa lámať, názory vedeckej komunity sú rozdielne. Naše modely ale ukazujú, že šelf bude menej stabilný, no na podobnú udalosť ako odlomenie tak ohromnej masy, si budeme musieť počkať roky až desaťročia," povedal profesor Adrian Luckman z univerzity v Swansea.

Zatiaľ najväčší zaznamenaný kus ľadu sa oddelil v marci 2000 od antarktického Rossovho šelfového ľadu. Dostal označenie B15 a mal rozlohu 11.600 kilometrov štvorcových. Od neho sa neskôr oddelil blok označený B15A, ktorý ešte v roku 2005 zaberal plochu viac ako 2500 kilometrov štvorcových.

Ľadovec C19 s rozlohou vyše 6000 kilometrov štvorcových sa odlomil takisto od Rossovho šelfového ľadu v roku 2002. Od Thwaitesovho ľadovcového splazu sa v marci toho istého roku oddelila kryha B22, ktorej rozloha dosahovala okolo 5500 kilometrov štvorcových.

BRATISLAVA/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti