Chcete zachrániť životné prostredie? Nemajte deti!

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock/Alena Ozerova

Vedúci výskumu Seth Wynes je sám bezdetný.

Štúdia zistila, že prinášať nový život na svet, je najničivejšou vecou, ktorú môžete urobiť pre planétu.

Recyklácia, pranie oblečenia pri teplote 30 Celzia a prepnutie na úsporné žiarovky sa uvádzajú ako spôsoby, ako pomôcť životnému prostrediu.

Ale ak naozaj chcete zachrániť planétu, jedným z najlepších spôsobov je nemať deti - podľa štúdie.

Bez detí by sa uhlíková stopa jednotlivca žijúceho v rozvinutej krajine znížila v priemere o 58,6 ton oxidu uhličitého každý rok, na základe súčasných emisných kvót. Toto by bol najúčinnejší krok, ako by ste mohli znížiť emisie, tvrdia vedci zo švédskej univerzity v Lunde.

Vedci zdôraznili, že zatiaľ, čo všetky vlády učia recyklovať, žiadna ľuďom neodporučila zriecť sa potomstva. Ďalšie významné kroky pri znížení skleníkových plynov, ktoré môžete urobiť sú: nemať auto, nejesť mäso a menej lietať.

Po analýze 39 štúdií a vládnych reportov v oblasti znižovania emisií, vedci usúdili, že vládou odporúčane kroky majú iba malý efekt. Vedúci výskumu Seth Wynes, ktorý presne v duchu svojej teórie nemá deti, hovorí:

„Zistili sme, že sú štyri veci, ktoré by mali na životné prostredie zásadný dopad a každý ich môže urobiť. Jesť rastliny, vyhnúť sa lietaniu, nemať auto a mať menšiu rodinu." Tieto aktivity by vraj emisie výrazne obmedzili. Sir David Attenborough, ktorý v Británii bojuje proti znečisteniu odporúča: "Zastavte sa pri dvoch deťoch."

Dopad dieťaťa vedci nekalkulovali iba na dieťa samotné, ale aj s ohľadom na jeho potenciálne potomstvo. Parížska klimatická dohoda si kladie za cieľ zredukovať produkciu CO2 do roku 2050 na dve tony na osobu. To by znamenalo obmedzenie globálneho otepľovania približne o 2 stupne, píše Daily Mail.

BRATISLAVA/DAILY MAIL

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Emisie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.