Viete rozoznať falošné správy? Vedci to testovali na fotografiách

Fake news.
Zdroj: keport/shutterstock.com

V odhaľovaní grafickej manipulácii sa dá zlepšovať a ľudia len potrebujú vedieť, na aké veci sa pri tom majú sústrediť, aby boli efektívni.

Vedci z University of Warwick testovali, ako ľudia reagujú na 'fake news' (falošné správy). Zamerali sa pritom na upravené fotografie a zistili, že testovaní nedokázali rozoznať až 35% digitálne upravených snímok.

Vedci fotografie zmenili rôznymi spôsobmi. Na niektorých odstránili nečistoty z tvárí, z iných odobrali predmety alebo doplnili technicky nemožné prvky ako tiene či deformácie.

Na teste sa zúčastnilo 659 ľudí vo veku 13-70 rokov. Mali sa pozerať na fotografie zachytávajúce obyčajné scény z bežného života.

Účastníkom testu vždy ukázali originálnu fotografiu aj jej upravenú verziu a pýtali sa: „Myslíte si, že táto snímka bola digitálne upravená?" Výsledok ich nemilo prekvapil. Ľudia správne uhádli len 58 percent z originálnych fotografií a správne určili len 65% upravených snímok.

Chcete sa otestovať aj vy? V prípade, že ovládate anglický jazyk, môžete tak urobiť TU.

Keď testovaní tvrdili, že vidia upravenú fotku, museli aj určiť, na ktorom mieste bola pozmenená. Túto úlohu úspešne zvládli v 56% prípadov. Výsledky sa tak celkovo dosť približujú tomu, ako keby testovaní použili metódu náhodného výberu.

Autorka výskumu - psychologička Sophie Nightingaleová - uviedla, že na výsledky nemalo vplyv pohlavie, vek ani iné demografické faktory. U všetkých boli skoro rovnaké. Voči manipulácii sme tak málo odolní všetci. Nightingaleová ale verí, že v odhaľovaní grafickej manipulácii sa dá zlepšovať a ľudia len potrebujú vedieť, na aké veci sa pri tom majú sústrediť, aby boli efektívni.

WARWICK/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fake news

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.