Navštívili sme Slovenku, ktorá odišla žiť do najchladnejšieho hlavného mesta na svete

Alena Bežiaková (vpravo), žije v Mongolsku už 35 rokov.
Alena Bežiaková (vpravo), žije v Mongolsku už 35 rokov. Zdroj: TV Markíza

Teploty v zime tam môžu klesnúť aj pod -40 stupňov. Drsnými podmienkami sa vyznačuje celá krajina - od púšte až po tajgu.

Zo Slovenska odišla žiť do najchladnejšieho hlavného mesta na svete. Dnes po takmer 35 rokoch hovorí, že nič neľutuje. Jej nová domovina je síce o dosť chudobnejšia, no v mnohých veciach by ju Slovákom dala za príklad.

Tento vzdialený kút sveta v susedstve s Ruskom a Čínou si pred takmer 35 rokmi vybrala Slovenka Alena Bežiaková za svoj nový domov. Práve odtiaľ pochádzal zahraničný študent, ktorého stretla na bratislavských internátoch v Mlynskej doline.

Po svadbe sa natrvalo presťahovala do Mongolska. Vyštudovaná biochemička v Mongolsku pracovala najskôr ako bakteriologička, potom učiteľka ruštiny a najdlhšie na českom veľvyslanectve. S manželom vychovala dcéru. Napriek neľahkým podmienkam si Mongolsko zamilovala, najväčšiu zásluhu majú na tom podľa nej ľudia. Spomína napríklad to, ako jej domáci pomohli, keď s autom zapadla v púšti.

Alena Bežiaková žije podobne ako väčšina trojmiliónového Mongolska v Ulanbátare. Ten má prívlastok najchladnejšie hlavné mesto na svete. Teploty v zime tam môžu klesnúť aj pod -40 stupňov. Drsnými podmienkami sa vyznačuje celá krajina - od púšte až po tajgu. Mnohí žijú v izolácii v jurtách.

Svoje rozhodnutie odísť do Mongolska Alena Bežiaková neľutuje, no napriek tomu, že tam strávila väčšiu časť svojho života, sa stále cíti byť viac Slovenkou. V krajine plánuje zostať. S humorom dodáva, že tak, ako to kedysi robili starí Mongoli, aj ona odíde zomrieť do púšte.


ULANBÁTAR/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mongolsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.