Utápate smútok v alkohole? Prekvapujúce výsledky štúdie

Opitá žena
Zdroj: shuterstock.com/notsuperstar

Vedci zistili, že to môže mať opačný efekt.

Hoci sa mnoho ľudí snaží utápať svoj smútok v alkohole, aby sa zbavili nechcených spomienok, nová vedecká štúdia ukazuje, že zrejme nejde o zrovna efektívnu stratégiu. Závery vedcov totiž naznačujú, že pitie alkoholu môže v skutočnosti vtlačiť do pamäti to, čo sa udialo pred popíjaním, informuje Daily Mail.

Nepýtajte sa ich zatiaľ prečo, pretože na to odpoveď nemajú. Skupina vedcov z University of Exeter vo Veľkej Británii zistila, že by mohol alkohol blokovať učenie nových informácií, a poskytovať tak mozgu viac zdrojov na to, aby si uložil nedávno osvojené informácie do dlhodobej pamäte. Test pritom prebiehal v prirodzenom prostredí, aby bol čo najbližšie realite.

Účastníci štúdie, ktorí všetci uviedli, že pijú alkohol príležitostne, dostali úlohy súvisiace s pamäťou. Výsledok bol prekvapivý. Alkohol totiž pamäti v skutočnosti pomohol. Vedci však okamžite pribehli s dodatkom, že ľudia samozrejme musia brať do úvahy všeobecne známe negatívne vplyvy zvýšeného požívania alkoholu na mentálne i fyzické zdravie človeka.

"Náš výskum ukázal nielen skutočnosť, že tí, ktorí pili alkohol, si počínali lepšie než tí, ktorí ho nepili. Navyše totiž ukázal, že efekt bol silnejší u tých, ktorí ho vypili viac, "uviedla vedúca štúdie Celia Morganová.

Aj keď bol tento efekt už predtým opísaný v štúdiách uskutočnených v laboratóriách, toto je prvýkrát, čo bol testovaný v prirodzenom prostredí a umožnil účastníkom popíjať alkohol v ich domovoch.

BRATISLAVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Experiment

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.