Koľko dokáže odniesť mravec? Unikátne zábery vám vyrazia dych

Mravec dokáže preniesť aj kvapku vody.
Zdroj: Profimedia.sk

Povedali by ste, že mravec je taký silák?

Určite si z detstva pamätáte slová mamy alebo otca, ktorí vám hovorili, aby ste boli usilovní ako mravček a dosiahnete veľa. O tejto vete z detstva ste sa určite presvedčili, keď ste pozorovali mravenisko v lese alebo na lúke.

V jeho dokonalom svete má každý svoju úlohu. Hlavne pokiaľ ide o potravu. Na dopĺňaní zásob sa podieľajú všetci a znie to až neuveriteľne, ale mravec je schopný odniesť do "špajze" štyridsaťnásobok svojej váhy. Mravec váži okolo 5 miligramov a mŕtva včela asi 200 miligramov.

Zdroj: Profimedia.sk

Fotografiu urobil japonský fotograf Eko Adiyanto vo svojej záhrade na západe indonézskeho ostrova Jáva. Špecializuje sa na fotenie makrosnímok a mravci ho fascinujú.

Zdroj: Profimedia.sk

Túto fotografiu by sme mohli nazvať aj Dávid a Goliáš. Mravec dokázal zdvihnúť húsenicu nad hlavu iba pomocou úst.

Pýtate sa, prečo je to tak? Podľa zistení mravec unesie dokonca až 50-krát ťažšie bremeno, ako sám váži. U ľudí by to znamenalo, že pri váhe 80 kg by mal človek nad hlavu zdvihnúť štyri tony.

Zdroj: Profimedia.sk

Na tejto makrofotografii Eko zachytil mravcov, ktorí nesú ovocie.

Mravce žijú všade okrem Antarktídy, Grónska a niektorých malých odľahlých ostrovov. Podľa hrubých odhadov sa na Zemi vyskytuje okolo 10 000 triliónov jedincov a masa všetkých by vážila rovnako ako celé ľudstvo, píšu novinky.cz

BRATISLAVA/zg, profimedia.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mravec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.