Ak pijete alkohol, znižujete hrozbu cukrovky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Aj tu však platí, že všetko treba robiť s mierou.

O tom, že alkohol má nejaký prínos pre naše zdravie, sa hovorí už dlhšie. Najnovšie však vedci prichádzajú s veľmi konkrétnym zistením. Alkohol by mohol ľudí chrániť pred cukrovkou. Veľmi však záleží napríklad aj na tom, či ste žena alebo muž a v akom množstve alkohol konzumujete.

Jeff je majiteľom menšieho pivovaru v Oxforde vo Veľkej Británii. Na pozitívne účinky alkoholu a špeciálne piva má celkom jasný názor.

To, že alkohol môže pozitívne vplývať na náš organizmus, ukazuje štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Diabetologia. Autori účinky skúmali na 70-tisícoch Dánov. Ženy dobrovoľníčky, ktoré alkohol konzumovali tri až štyrikrát za týždeň, mali menšiu hrozbu vzniku cukrovky o 32 percent, muži o 27 percent. Aj tu však platí, že všetko treba robiť s mierou - je lepšie piť napríklad v štyroch dávkach ako naraz.

U žien sa riziko znižovalo pri deviatich pohárikoch alkoholu, u mužov pri 14-tich.

Navyše, nie každý druh alkoholu je podľa expertov rovnako prospešný.

Červené víno je osožnejšie, lebo znižuje hladinu cukru v krvi. Pivo znižuje riziko u mužov, no nemá žiadny vplyv na ženy. Ženy, ktoré pravidelne pijú tvrdý alkohol, tam to riziko dokonca narastá.

Ďalší experti upozorňujú, že ak aj alkohol v primeranom množstve slúži ako prevencia cukrovky, zároveň môže viesť k iným zdravotným ťažkostiam.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Alkohol

Dôležité udalosti