Ako zistíte, aké inteligentné máte dieťa? Prezradí to táto maličkosť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Ramona Heim/shutterstock.com

Vedci zisťovali, ako vplývajú na naše životy mikroorganizmy.

Možno to mnohým ani nepríde, ale naše životy ovplyvňujú aj mikroorganizmy. A to výrazným spôsobom. Vedci z americkej University of North Carolina preto skúmali a porovnávali obsah stolice batoliat.

Chceli zistiť ako tieto mikroorganizmy vplývajú na rozvoj kognitívnych schopností. Zamerali sa na to, či môže črevná mikroflóra ovplyvniť inteligenciu. Píše portál vysetrenie.zoznam.sk.

Experimentom porovnávali stolicu u 89 detí do jedného roka. Išlo o to, aké baktérie nájdu. Vzorky mikróbov následne rozdelili na tri skupiny: tie, ktoré obsahovali najviac baktérií rodu Bacteroides, tie s najväčším obsahom baktérií rodu Faecalibacterium a s prevažujúcou prítomnosťou baktérií rodu Ruminococcacaea.

Po roku zas merali IQ týchto batoliat. Testovali motorické schopnosti, všeobecné vnímanie aj zdatnosť v jazyku.

V teste inteligencie najlepšie obstáli tie deti, ktorých stolica obsahovala najviac baktérií rodu Bacteroides. Opačné výsledky mali deti s baktériami rodu Faecalibacterium.

„Pôvodne sme si mysleli, že deti s najrozmanitejšími mikroorganizmami v stolici budú podávať lepšie výkony," komentovala štúdiu Rebecca Knickmeyerová, profesorka psychiatrie z UNC.

Vedci však prišli aj na to, že deti s najmenej rôznorodou mikroflórou v testoch prekonávali tie, v ktorých črevách sa darilo mnohým baktériám.

„Iné štúdie však odhalili, že nízka diverzita črevných baktérií v dojčenskom veku je spojená s negatívnymi zdravotnými následkami, vrátane výskytu cukrovky 1. typu a astmy," dodala. Podrobnosti o výskume boli zverejnené v magazíne Biological Psychiatry.

Podľa vedcov súvisela aj s vonkajšími faktormi, vrátane etnickej príslušnosti rodičov, dĺžky dojčenia dieťaťa, aj tým, či malo batoľa starších súrodencov. Vravia, že na to, aby bol výskum skutočne relevantný, je doň potrebné zapojiť oveľa viac detí.

USA/zž

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Iq test

Dôležité udalosti