Uvoľňujú sa do nápoja v rozhorúčenej PET fľaši baktérie? Vieme správnu odpoveď

Uvoľňujú sa do nápoja v rozhorúčenej PET fľaši baktérie? Vieme správnu odpoveď
Zdroj: TV Markíza

Medzi ľuďmi skôr vládne názor, že z plastových fliaš sa do nápojov nebezpečné látky uvoľňujú.

Asi aj vám sa už stalo, že ste nechali vodu, alebo iný nápoj v PET fľaši v aute, alebo niekde na priamom slnku. V týchto dňoch sa takejto fľaše už po krátkom čase nedá ani dotknúť. Čo sa ale v takejto situácii udeje v jej vnútri? Možno z nej vôbec piť? Hľadali sme odpovede.

Auto stálo dve hodiny na priamom obedňajšom slnku, s vodou v PET fľaši a pre istotu dvoma teplomermi.

Jeden z teplomerov to nevydržal, druhý vystúpil vysoko nad svoj maximálny bod. To znamená, že PET fľaša s tekutinou sa zohriala minimálne na 60 stupňov Celzia.

PET fľaše majú podľa laboratórií Úradu verejného zdravotníctva bezpečne vydržať teplotu 40 stupňov. Teplotu 70 stupňov zvládnu na dve hodiny a na 15 minút vydržia aj 100 stupňov.

"V daných časových a tepelných intervaloch nedochádza k migrácii látok nad legislatívny limit," povedala odborníčka z Úradu verejného zdravotníctva Milada Syčová.

Medzi ľuďmi ale skôr vládne názor, že z plastových fliaš sa do nápojov nebezpečné látky uvoľňujú.


Oslovili sme preto aj nezávislú organizáciu Greenpeace. Tiež hovoria, že vysoké koncentrácie nebezpečných látok sa pri 60-tich stupňoch neuvoľňujú.

"Skôr ide o nebezpečné riziko rastu mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné zdravotné ťažkosti," povedala Ivana Kohutková z Greenpeace Slovensko.

Výrobca PET fliaš tvrdí, že sa z nich ani nemá čo uvoľňovať. "Plastové fľaše nemôžu byť škodlivé v žiadnom prípade, pretože sa skladajú z uhlíka, vodíka a kyslíka a to je všetko," vysvetlil výrobca Aleš Brtek.

Musia ich ale správne vyrobiť a potom, už s nápojmi, správne skladovať. Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva spravili aj vlastnú extrémnu skúšku. Fľaše nechali rok na streche a spravili testy.

"V 25-ich chemických ukazovateľoch a laboratórnymi vyšetrovaniami neboli zistené migrácie látok do vôd," potvrdila Syčová.

Na záver aj tak tri základné pravidlá. Ak bola PET fľaša viac ako dve hodiny na slnku, či na rovnaký čas zohriata nad 40 stupňov, nápoj z nej radšej už nepite. A tiež - drvivá väčšina PET fliaš na našom trhu má byť len na jedno použitie.

 

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PET fľaša

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.