Naši redaktori sa stretli s mužom, ktorý náhodou objavil slávnu Terakotovú armádu

Naši redaktori sa stretli s mužom, ktorý náhodou objavil slávnu Terakotovú armádu

Starý pán toho už veľa nenarozpráva, rád ale fajčí fajku a podpisovanie kníh je preňho ceremóniou, ktorú robí asi najradšej.

Chcel vykopať studňu, ale namiesto toho objavil slávnu armádu terakotových bojovníkov. Dnes sa k tomuto miestu hrnú milióny turistov z celého sveta, samotný objaviteľ žije v skromnom dome neďaleko múzea. S týmto výnimočným človekom sa stretli naši redaktori.

Cez deň si pred domom neďaleko múzea môžete kúpiť malinovku. No ani vo sne by vám nenapadlo, že za jeho bránou býva so svojou rodinou takmer 90-ročný Yang Zhifa - objaviteľ legendárnej osemtisícovej terakotovej armády.

"Toto je ten nástroj, s ktorým môj otec začal kopať studňu, a s ktorým objavil terakotových vojakov. Je síce veľmi jednoduchý a malý, no práve preto je taký významný," ukázal nám Zhifov syn.

Starý pán toho už veľa nenarozpráva, rád ale fajčí fajku a podpisovanie kníh je preňho ceremóniou, ktorú robí asi najradšej.

"Spomínam si na to, ako by to bolo včera, keď som kopal tú studňu a objavil vojakov," povedal našim redaktorom Yang. 

Paradoxom je, že zrejme nebol prvý, kto objavil toto fascinujúce dielo prvého zjednotiteľa Číny. Hovorí sa, že už aj dedinčania pred ním narazili na vojakov zakopaných pod zemou, no báli sa ich.

"Boli takí realistickí, že im pripomínali démonov, a tak mnohých zničili," povedala sprievodkyňa.


Ľudia sa báli aj úradov. Počas kultúrnej revolúcie nechal Mao Ce-tung zničiť mnoho pamätihodností. Keby farmár hlinenú armádu objavil pred rokom 1974, možno by zničili aj ju.

"On je miestny hrdina, pred tým tu nebolo nič. To všetko, čo tu vidíte, je vďaka nemu. Nezbohatol na tom, má čestnú funkciu riaditeľa múzea," dodala sprievodkyňa. 

Práve táto časť je pre objavenie terakotovej armády kľúčová. Tu začal roľník kopať svoju studňu a objavil prvých vojakov.

"Na troch miestach je celkovo 8000 vojakov, ale zatiaľ je to iba začiatok. Odkrytých je 2000 vojakov," prezradila sprievodkyňa. 

Každý jeden z nich má inú tvár. Sochy v nadživotnej veľkosti vyrábalo 700- tisíc ľudí - vo farbe a s jemnými detailami. Armáda je iba malou časťou mauzólea, ktoré sa rozprestiera na približne 50 štvorcových kilometroch.

"Aj po vyše 40 rokoch sme prakticky na začiatku, tento objav budú postupne odkrývať myslím si ešte aj ďalšie generácie," povedala sprievodkyňa.

Múzeum navštívilo minulý rok šesť miliónov turistov. Ak sa sem chcete dostať, musíte prejsť z Pekingu viac ako 1100 kilometrov .

A na záver pozdrav od syna objaviteľa Terakotovej armády.  "Chcem všetkých obyvateľov vašej krajiny pozdraviť a pozvať ich, aby sa sem prišli pozrieť," hovorí.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.