Na oblohe nás večer čakal unikátny úkaz - odhryznutý Mesiac!

Zatmenie Mesiaca - ilustračné foto.
Zatmenie Mesiaca - ilustračné foto. Zdroj: TASR

Pri maximálnej fáze zatmenia o 20.20 h bol Mesiac podľa astronóma ponorený do tieňa Zeme štvrtinou svojho zdanlivého uhlového priemeru.

V pondelok večer sme pri východe Mesiaca boli svedkami jeho čiastočného zatmenia. Tým, ktorí upreli oči na oblohu, sa zdalo, že nebeský spolupútnik Zeme mal akoby odhryznuté zo svojej spodnej časti. Tá sa v skutočnosti dostala do zemského tieňa. Na prírodný úkaz upozornil Slovenský zväz astronómov (SZA).

Mesiac v pondelok vyšiel v strede Slovenska o 20.01 h stredoeurópskeho letného času. „V tom čase už bol ponorený do zemského tieňa a úkaz bol čoraz výraznejší po západe Slnka na tmavnúcej súmrakovej oblohe," opísal astronóm Pavol Rapavý.

Pri maximálnej fáze zatmenia o 20.20 h bol Mesiac podľa astronóma ponorený do tieňa Zeme štvrtinou svojho zdanlivého uhlového priemeru. „Keďže úkaz nastal nízko nad obzorom, bol veľmi mimoriadne fotogenický a záležalo len na vynaliezavosti fotografov, ako to využili. Za dobrých pozorovacích podmienok sme mohli vidieť Mesiac na nevýraznom ružovkastom pozadí okraja zemského tieňa, ktorý je označovaný ako Venušin pás," uviedol.

Koniec čiastočného zatmenia nastal o 21.18 h, v tom čase už bolo Slnko 11 stupňov pod obzorom. Asi polhodinku po skončení čiastočnej fázy sme si podľa astronóma ešte mohli všimnúť, ako bol pravý dolný okraj Mesiaca mierne tmavší, nakoľko bol v polotieni.

Zatmenie Mesiaca vzniká pri mesačnom splne, keď prechádza zemským tieňom. V tom čase je na opačnej strane oblohy ako Slnko. Zatmenie však nenastáva pri každom splne, nakoľko dráha Mesiaca je voči rovine zemskej dráhy sklonená o 5,2 stupňa a priemer zemského tieňa vo vzdialenosti Mesiaca je len 1,5 stupňa, vysvetlil v tlačovej správe SZA.

„Vo väčšine prípadov teda tieň minie a my pozorujeme len spln," objasnil astronóm Rapavý.

Ročne tak môžu nastať maximálne tri zatmenia Mesiaca. Tohto roku pritom bolo na Slovensku pozorovateľné len polotieňové zatmenie Mesiaca 11. februára, tento úkaz bol len málo výrazný. Nasledujúce zatmenie bude úplné, nastane až 27. júla 2018 a bude najdlhším úplným zatmením Mesiaca v tomto storočí.

Podarili sa vám zhotoviť zaujímavé fotografie? Pošlite nám ich na adresu [email protected].

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zatmenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.