Príbeh najdlhšie žijúcich siamských dvojičiek z Ruska: V mene vedy si prešli peklom

Máša a Dáša Krivošliapovové.
Zdroj: Profimedia.sk

Mášu a Dášu liečili ako morčatá.

Boli najstaršími žijúcimi spojenými dvojčatami na svete. Zomreli v roku 2003, keď mali 53 rokov. Máša a Dáša Krivošliapovové sa narodili v Rusku a tamojší lekári ich po narodení vystavili rôznym lekárskym pokusom. Až teraz vyplávalo na povrch, že ako deti prežili ruské sestry nepredstaviteľnú krutosť.

Dievčatá zdieľali rovnaký krvný obeh, ale mali oddelené nervové systémy, takže boli považované za ideálne predmety na výskum. Liečili ich ako morčatá, pálili ich, zamrazili, vyhladovali, do tela dostávali elektrické šoky, injekčne im vstrekovali rádioaktívne aj toxické látky. A to všetko v mene ruskej vedy.

https://www.youtube.com/watch?v=-ovhn1l1IYY


Ich strašný príbeh odhalila novinárka Juliet Butlerová, ktorá sa s nimi zoznámila v roku 1988. V knihe The Less You Know The Sounder You Sleep tiež prezradila, že dievčatá mali síce rovnakú genetiku a spojené telo, ale ich osobnosti boli veľmi odlišné.

Jedna bola krutá a dominantná. Novinárka ju dokonca nazýva psychopatom. Zatiaľ čo tá druhá bola emocionálne zneužívaná svojou sestrou. Bola starostlivá, empatická, jemná a milá a túžila po normálnom živote.

"Vôbec nepochybujem o tom, že Máša bola psychopat. Dáša bola v emocionálne zneužívajúcom vzťahu - podobne ako to prežívajú niektorí ľudia s partnerom. Ale kým títo ľudia majú šancu odísť, Dáša to fyzicky nemohla," povedala pre Daily Mail Butlerová.

Jej román, ktorý napísala, poskytol fascinujúci pohľad na tragický pár. "Máša odoprela Dáši všetko, po čom kedy túžila - šancu na lásku, vzťah s matkou, prácu a dokonca to, čo najviac chcela - samostatné telo," tvrdí novinárka.

Matke po pôrode povedali, že jej deti zomreli

Takmer bezprostredne po narodení dvojčiat cisárskym rezom, v januári 1950, sestry odtrhli od ich matky Jekateriny. Lekári jej povedali, že jej deti zomreli krátko po narodení. Dášu a Mášu odviezli do lekárskeho ústavu v moskovskom regióne, ktorý sa venoval skúmaniu morčiat. A nasledujúce riadky sa veľmi dobre čítať nebudú.

Kruté pokusy

V jednom pokuse jedno z dvojčiat dopichali ihlami, aby zistili reakciu tej druhej. Potom zase jednu namočili do ľadovej vane, aby zistili telesnú teplotu druhej. Počas detstva jedna dostala osýpky a druhá nie. Ich oddelené nervové systémy znamenali, že keď jedna z nich ochorela, druhá mohla byť v poriadku.

https://www.youtube.com/watch?v=FF8Bc4SjCAE


V roku 1956 sestry preradili do ruského Ústredného vedeckého výskumného ústavu traumatológie a ortopédie. Na detskom oddelení ich ukrývali pred verejnosťou a potom ich presťahovali do internátnej školy pre deti s motorickým postihnutím.

Podľa novinárky si dievčatá nespomínajú na kruté chvíle z detstva. Ona bola tou, ktorá im porozprávala o experimentálnych pokusoch, ktoré na nich vykonávali až do šiestich rokov. "Povedali, že si nepamätajú. Spomenuli si len na šťastné veci. Napríklad na moment, keď im sestra priniesla hračku," vysvetľuje Butlerová.

"Máša sa naštvala, zatiaľ čo Dáša povedala: 'Nie je to ich chyba, iba robili svoju prácu'. To bolo typická reakcia sladkej Dáši."

Spisovateľka tiež odhaľuje, ako Máša nemohla konzumovať alkohol, pretože mala reflux. Piť teda nútila svoju sestru. "Mali svoje vlastné srdce a pľúca, ale zdieľali zásoby krvi, takže keď jedna pila alkohol, mohli sa opiť obidve," vysvetlila.

Pani Butlerová hovorí, že Dáša túžila po normálnom živote a zamilovala sa do chlapca. Ale Máša im odmietla dať šancu na šťastie. "Aj chlapec ju miloval a snažil sa Mášu dostať na svoju stranu, ale bola príliš majetnícka. Nikto nemohol mať len Dášu," opisuje novinárka.

Veda napredovala a ruským sestrám mnohí lekári ponúkali oddelenie. Odmietli ich. Teda Máša. "Dáša sa pozrela na Mášu s očami plnými nádeje, ale Máša okamžite povedala "niet". A platilo to, čo povedala Dáša. "Druhýkrát sa Dáša pokúsila presvedčiť sestru, aby sa oddelili, keď v roku 1985 našli svoju matku. Ani vtedy však nepochodila," hovorí ďalej.

Novinárka tvrdí, že napriek svojmu smutnému životu boli sestry inšpiráciou. "Chcela som napísať knihu, aby som ukázala ľuďom, aká bola Dáša. A je to príbeh triumfu nad tragédiou. Veľmi sa milovali."

Máša zomrela 17. apríla 2003 na infarkt. Dokonca Dáša potom odmietla oddelenie, možno z vlastnej potreby zostať blízko svojej sestry alebo z lojality. Dášu odviezli do nemocnice, o 17 hodín neskôr zomrela v dôsledku otravy krvi z Mášinho rozkladajúceho sa tela.

MOSKVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Siamské dvojičky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.