Japonci vymysleli úchvatné parkovisko na bicykle. Má dve veľké výhody

Parkovisko na bicykle v Japonsku
Zdroj: TV Markíza

Výstavba jedného trvá približne dva mesiace, cena je niečo vyše milióna eur.

Nápad, ktorým by sme sa v budúcnosti mohli inšpirovať aj my. Japonci vymysleli úchvatné parkovisko na bicykle. Výrazne šetrí priestor a navyše sa nemusíte báť zlodejov.

Podzemné parkovisko, ktoré efektívne využíva priestor, pomáha majiteľom predchádzať krádeži a v neposlednom rade chráni bicykel pred vplyvmi počasia.

„Nepotrebujete ho zamykať, je to nesmierne pohodlné. Hlavne počas ranného zhonu. Iba ho takto necháte neodomknutý a ďalej sa nestaráte," hovorí obyvateľ Tokia.

Obyvatelia mesta na uskladnenie používajú čipové karty. Tie priložia k senzoru a ďalej všetko riešia počítačmi riadené mechanické ramená. Garáž siaha až do hĺbky 11 metrov. Zaparkovanie či odparkovanie človeku zaberie v priemere 13 sekúnd.

„Vertikálne parkovisko má priemer osem metrov. Zmestí sa doň 204 bicyklov. Ak by ste takýto počet chceli umiestniť nad zemou, potrebovali by ste minimálne 15 až 25 metrov," tvrdí Takamasa Takeuchi, manažér podzemného parkoviska.

V Japonsku sa aktuálne nachádza 47 takýchto cyklistických garáží. Výstavba jedného trvá približne dva mesiace, cena je niečo vyše milióna eur.


JAPONSKO/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bicykle

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.