Sovu laponskú môžete na Slovensku vidieť iba na jedinom mieste

Sova laponská v košickej zoo s potomstvom.
Zdroj: TV Markíza

Veľká šedá sova vydáva výrazné, hlboké zvuky. Za ideálnych podmienok ju počuť až na kilometer ďaleko.

Hovoria mu aj fantóm severu. Dravec, ktorý svoju korisť dokáže nájsť aj pod snehom. Sovu laponskú môžete na Slovensku vidieť iba v košickej zoo, kde sa prvýkrát narodili aj jej mláďatá.

Majestátny a krásny lovec. Sova laponská je jedným z dvoch poddruhov tzv. veľkej sovy šedej, ktorú nájdete od Severnej Ameriky až po sever Euroázijskej oblasti. "Dorastajú do hmotnosti od 800 do 1 500 gramov, dĺžka rozpätia krídiel presahuje jeden meter," hovorí zoológ Patrik Pastorek.

Veľká šedá sova vydáva výrazné, hlboké zvuky. Volanie používa pri určovaní teritória, alebo vyhľadávaní partnera. Za ideálnych podmienok ju počuť až na kilometer ďaleko.

V košickej zoo teraz vôbec prvýkrát na Slovensku odchovali štyri mláďatá sovy laponskej.

Tieto sovy lovia najmä skoro ráno, alebo neskoro popoludní. Buď využijú taktiku vyčkávania na korisť, napríklad niekde na strome. Alebo lovia počas letu. Majú vynikajúci sluch, vďaka čomu dokážu nájsť korisť ukrytú až 60 cm pod snehom.

Vynikajúci sluch majú aj vďaka unikátnemu tvaru svojej robustnej hlavy. Aj podľa odborníka na dravce sú košické mláďatá sovy laponskej skutočným úspechom.

V košickej zoo nakrúcal Jozef Demeter.


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.