Má krídla, roh na hlave a škrieka. V Košiciach odchovali prvé mláďa zobákorožca

Samička zobákorožca s mláďaťom.
Zdroj: TV Markíza

Keď čakajú prírastok, samec zobákorožca svoju oplodnenú partnerku doslova zamuruje v hniezdnej dutine.

Má krídla, roh na hlave a škrieka. Nehovoríme o mýtickej postave, ale o takzvanom zobákorožcovi striebrolícom. Vôbec prvýkrát sa na Slovensku podarilo odchovať mláďa tohto afrického vtáka. Samica s ním bola v hniezde doslova zamurovaná niekoľko mesiacov.

Zobákorožec striebrolíci je doma vo východnej Afrike. V európskych zoologických záhradách nájdete len 70 jedincov. Párik v košickej zoo je jediný na Slovensku.

„Dostali svoje pomenovanie práve kvôli výrastku, ktorý majú nad zobákom," vysvetlil zoológ Patrik Pastorek.

Zobákorožce majú nielen pevný roh, ale i silný zobák. Aby uniesli ich váhu, majú ako jediné vtáky zrastený prvý a druhý krčný stavec. Navyše sú pre nich typické hlasné a škriekavé zvuky. Košický párik týchto vtákov teraz priniesol na svet nového potomka.

Keď čakajú prírastok, samec zobákorožca svoju oplodnenú partnerku doslova zamuruje v hniezdnej dutine. K mláďaťu ani k samičke sa tak nedostanú žiadni predátori.

Celý proces trvá aj štyri mesiace, mláďa dutinu opustí, až keď bude letu schopné. Košičania sú na odchov hrdí, o úspech sa však radi podelia.

„My budeme samozrejme veľmi radi, keď sa s našim odchovom bude môcť popýšiť niektorá z našich partnerských zoo, kam po odchove toto mláďa poputuje," dodal riaditeľ ZOO Košice Erich Kočner.

Viac v reportáži Jozefa Demetera:


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.