V bojnickej zoo majú tajomné zviera z Afriky

1_plavcan_DNES_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Okrem tohto svetadielu ho môžete vidieť iba na dvoch miestach na svete.

Je záhadná, málo sa o nej vie a na vlastné oči ju veľa ľudí nevidelo. Hovoríme o nandínii africkej. Toto unikátne zviera sa dostalo do Bojníc a už teraz láka odborníkov napríklad z Nemecka. My sme mali to šťastie a dostali sme sa k nej doslova na meter.

Vidieť túto šelmu vo voľnej prírode je prakticky nemožné. No ale uznajte ten pohľad naozaj stojí za to. „Uniká pozornosti v podstate tým ako je sfarbená a tým že žije nočným spôsobom života tak je to dokonalý majster kamufláže" vysvetlil zoológ Michal Sloviak.

A to zoológ vôbec nepreháňa. O tejto šelme sa veľa nevie. Ani vedci ani fotografi , kameramani v podstate sa k nej veľmi nedostanú. Všetky veci, ktoré sa podarilo vyskúmať sú len z nejakých kempov v národných parkoch.

Už z názvu je jasné, že pochádza z Afriky. Je príbuzná cibetkám a ženetkám. Aj táto krásavica sa narodila v malej zoologickej záhrade v západoafrickej krajine Togo.

Zdroj: TV Markíza

„Nandíniu africkú momentálne mimo Afriky je možné vidieť iba v dvoch ZOO sveta," konštatovala hovorkyňa bojnickej zoo Simona Kubičková. Jej slová dopĺňa Sloviak s tým, že zážitkom pre záhradu je to, že sa ju záhrade podarilo získať.

Exotická samica si na život v Bojniciach pomaly zvyká. A ešte nevie že možno bude mať aj spoločnosť. „Chceli by sme aj ďalších jedincov, ale nebude to jednoduché," tvrdí Kubičková.

Je to záhadný tvor ktorého ani doma v Afrike bežne neuvidíte. A keďže sa rada maskuje môže sa stať že ju vo výbehu nejakú dobu budete hľadať. „Treba byť trpezlivý a pozorovať a takisto je lepšie prísť skoro ráno nakoľko je to nočný živočích tak cez deň už bude oddychovať," dodala.


BOJNICE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bojnice

Dôležité udalosti