Vedeli ste, že aj pes môže darovať krv? A trvá to iba 15 minút

Pes daruje krv.
Zdroj: TV Markíza

Databázu psích darcov založila v Košiciach Zuzana Spišáková. Impulzom bola jej sučka.

Darujú krv a zachránia život. Tentokrát však nehovoríme o ľuďoch, ale o ich štvornohých psích priateľoch. Veterinári majú nedostatok psej krvi najmä v lete.

Koliu menom Zuzka museli pred nedávnom akútne operovať. Život jej zachránil psí darca krvi, ktorého kontaktovali veterinári.

„Celá akcia bola veľmi rýchla. Všetko sa to stalo za trištvrte hodinu. Od kontaktovania pani, po psíka, ktorý prišiel a zároveň bola naša psica napichnutá na transfúziu. Klobúk dole pred nimi, že to robia," povedala nám majiteľka psíka, ktorý dostal krv.

Maďarský stavač Leo prišiel darovať krv už druhýkrát. „Som si povedala, že je to dobrá vec pomôcť psíčkovi v núdzi, keď to potrebuje," tvrdí majiteľka psieho darcu Zuzana Köglovitschová.

Veterinárka Veronika Adamová vysvetlila, že do štvrť hodiny sú s odberom hotoví.

Krv môže darovať pes, ktorý váži viac ako 25 kg, je klinicky zdravý, neberie žiadne lieky, nemá žiadny problém.

Aj medzi psími darcami sú rekordéri. Nemecký boxer Bolt je deväťnásobný darca krvi. Odbery mu žiadny problém nerobia. „Boltík je vyslovený pohoďák, on dokáže zaspať kdekoľvek. Takže v podstate pri odbere krvi si tam sedí stole a relaxuje," opísala majiteľka Maja Prokipčáková .

Databázu psích darcov založila v Košiciach Zuzana Spišáková. Napadlo jej to pred rokmi keď, jej sučka potrebovala transfúziu.

„Priznám sa, bol problém zohnať darcu. A vtedy som si tak povedala, že Košice sú dosť veľké na to, aby mali takúto databázu, aby sa v prípade podobných situácií dalo vlastne promptne konať," spomína si na začiatok.

Psy potrebujú častejšie krv v lete najmä pre zúriacu babeziózu, čo je ochorenie prenášané kliešťami a napáda červené krvinky.

Aj keď majú psy až šesť rôznych krvných skupín, prvýkrát môžu prijať akúkoľvek z nich. Psia krv sa však smie skladovať len 28 dní.

„Vždy sa snažíme to robiť tak, že keď vidíme, že nám končí krv štvortýždňová lehota. Voláme, píšeme, potrebujeme darcu. Vždy sa niekto nájde," dodáva veterinárka.


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Darovanie krvi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.