Totálne zatmenie Slnka v USA: Najkrajšie zábery a najzaujímavejšie informácie

Úplné zatmenie Slnka v americkom štáte Oregon
Zdroj: TASR/AP

Prírodný úkaz vyvolal cestovnú horúčku, keďže úplné zatmenie bolo pozorovateľné len v približne sto kilometrov širokom páse tiahnucom sa naprieč krajinou.

V Spojených štátoch amerických sa skončilo úplné zatmenie Slnka, ktoré bolo možné po prvý raz po 99 rokoch pozorovať od pobrežia k pobrežiu tejto krajiny.

Prírodný úkaz vyvolal cestovnú horúčku, keďže úplné zatmenie bolo pozorovateľné len v približne sto kilometrov širokom páse tiahnucom sa naprieč krajinou.


Vo zvyšku USA ľudia videli len čiastočné zatmenie. Spravodajská televízia NBC upozornila, že dovolenky a prestávky v práci, ktoré si ľudia vyberú, vyjdú krajinu poriadne draho.

"Znížená produktivita bude stáť ekonomiku takmer 700 miliónov dolárov. V priemere vymešká každý Američan z práce 20 minút," uviedla NBC.

Vrásky na čele spôsobilo zatmenie Slnka nielen zamestnávateľom či ekonómom, ale aj elektrikárom v Kalifornii. Tento slnečný štát produkuje takmer polovicu všetkej slnečnej energie v krajine. Len čiastočná strata slnečného žiarenia tak znamená značný pokles v dodávke elektriny, informovala verejnoprávna rozhlasová stanica NPR.

"Bolo to pravdepodobne najviac práce, ktorú sme museli urobiť v prípravách na trojhodinovú udalosť," povedal pre rozhlas manažér z firmy spravujúcej rozvodnú sieť o prípravách na dnešný výpadok slnečného žiarenia.

Výhodu mali astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), ktorí prírodný úkaz videli až trikrát. Pripomenula to spravodajská televízia Fox News. ISS obletí zem za 90 minút a zatmenie potrvá vyše štyri hodiny. Začalo sa o 10.15 h miestneho času v štáte Oregon a skončí sa o 14.49 h miestneho času v štáte Južná Karolína.

BRATISLAVA/RT.com

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zatmenie

Dôležité udalosti