Kňazov v Japonsku nahrádzajú robotmi, pochovávajú ľudí a neplačú

Kňaz robot.
Zdroj: TV Markíza

Robot v kňazskom rúchu pôsobí trochu nezvyčajne, možno až bizarne. Japonci si ale myslia, že bolo len otázkou času.

Roboty sa pomaly ale isto dostávajú všade. V Japonsku už vyrobili takého, ktorý dokáže nahradiť kňaza. Uplatní sa v budhistických chrámoch a užitočný bude aj na pohreboch.

Robot v kňazskom rúchu pôsobí trochu nezvyčajne, možno až bizarne. Japonci si ale myslia, že bolo len otázkou času, kým si obľúbený model menom Pepper nájde cestu aj do chrámov.

„Počet veriacich, ktorí chodia do chrámov a sú ochotní aj darovať nejaké peniaze, sa znižuje, a to najmä na vidieku. Duchovní to pocítili a mnohí nemali z čoho žiť. Niektorí si dokonca museli nájsť brigádu a tak už nemali čas na to, aby čítali ráno a večer sútry. Preto sme si povedali, že Pepper by im s tým mohol pomôcť," vysvetlil programátor Mičio Inamura.

Robota sledovali počas premiéry na technologickom veľtrhu v Tokiu aj kňazi. Boli zvedaví najmä na to, či technická vychytávka dokáže veriacim sprostredkovať náboženský odkaz tak, aby v nich zarezonoval. Na kameru o svojich dojmoch hovoriť nechceli. Ako pomocníka však robota vraj schvaľujú.


„Cudzincom sa môže zdať zvláštne spojenie robota a náboženstva, pretože v kresťanstve sú v pozícii protikladov. V Japonsku je to ale iné. Technológia ide s náboženstvom ruka v ruke už roky," ozrejmila religionistka Hannah Gouldová.

Robot dokáže viesť aj pohreb. Emócie síce neprejavuje, dôležitý je vraj ale aj tak obsah toho, čo hovorí.

Firma, ktorá bude robotov na pohreby prenajímať, dúfa, že pozostalých osloví aspoň cenou. Kým kňazovi z mäsa a kostí musia zaplatiť Japonci za pohreb v prepočte 1800 eur, za prenájom robota dajú iba 380.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.