Solárny panel namiesto strechy. Tak by mali už čoskoro vyzerať naše autá

Pohľad na strechu solárneho auta.
Zdroj: TV Markíza

Panely majú byť extrémne tenké a výkonné, aby dokázali napájať všetky elektrické zariadenia, čím by šetrili palivo a prírodu.

Žrútom energie a paliva vo vašom aute nie je len motor, ale aj všetky ďalšie zariadenia ktoré nám spríjemňujú cestu - klimatizácia, vyhrievanie sedadiel, rádio, multimédia a mnohé ďalšie.

Automobilky už niekoľko rokov hľadajú ideálne riešenie, ako nahradiť stratenú energiu. ,,Potenciál strechy a auta je veľký, pretože auto vo väčšine prípadov, pokiaľ nie sme v garáži, stojí na ceste a solárnu energiu vieme veľmi efektívne využiť," tvrdí IT odborník Roman Calik.

Ušetriť by sme, podľa výrobcov, mali hlavne na palive. Calik predpokladá, že pokiaľ máme solárny panel s klasickým spaľovacím motorom, môžeme ušetriť pol litra na 100 kilometrov a možno aj viac.

Majú byť ultra tenké, no zároveň aj veľmi účinné. Podľa Ľuboša Magdoléna zo strojníckej fakulty, sa touto technológiou automobilky zaoberajú už dlhší čas, zatiaľ však máloktorá firma našla cestu k jej komplexnému využitiu. ,,Nikto nevie, aká je životnosť týchto panelov," myslí si Magdolén.

Solárne strachy chce nemecká automobilka montovať do svojich vozidiel už od budúceho roka. ,,Autá takého typu sú viazané teritoriálne, o ekonomickej efektivite je ťažko zatiaľ diskutovať," dodal Magdolén.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Solárny pohon

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.