Máte pri počúvaní hudby zimomriavky? Váš mozog je špeciálny

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Prečítajte si prečo.

Mávate pri počúvaní niektorých piesní husiu kožu? Skúsenosti so zimomriavkami či gučou v krku pri počúvaní hudby sú pomerne zriedkavé a jedinečné. Tvrdí to bývalý študent Harvardu Matthew Sachs, ktorý počas minulého roka pozoroval niekoľko ľudí. Tí mali z počúvania hudby zimomriavky a on chcel zistiť, čo sa s nimi vlastne deje.

Do výskumu sa zapojilo 20 študentov, z ktorých desať priznalo, že zažívajú počas počúvania piesní spomínané pocity. Druhá polovica také pocity nemala. Sachs sa pozrel na skeny ich mozgu. Píše indy100.com.

Zistil, že tí, ktorí emocionálne vnímali hudbu a pociťovali fyzickú pripútanosť k hudbe, majú skutočne odlišné štruktúry mozgu ako tí, ktorí takto piesne nevnímajú.

Výskum ukázal, že majú tendenciu mať hustejší objem vlákien, ktoré spájajú sluchovú kôru a oblasti spracovávajúce emócie. To znamená, že medzi sebou lepšie komunikujú a ak máte pri počúvaní hudby husiu kožu, máte pravdepodobne silnejšie a intenzívnejšie emócie.

Navyše sa tieto pocity môžu spájať so spomienkami vyvolanými určitými skladbami, čo sa v laboratóriu nedá zistiť.

Hoci bola štúdia malá, Sachs už pracuje na ďalších výskumoch, ktoré sa týkajú činnosti a reakcií mozgu pri počúvaní hudby. Jeho cieľom je zistiť neurologické reakcie, aby pomohol vyvinúť liečbu psychických porúch.

"Depresia spôsobuje neschopnosť zažiť radosť z každodenných vecí. Hudba sa môže použiť v rámci terapie, aby pomohla preskúmať pocity," dodal Sachs.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Psychika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.