Zaujímavosti

V Modre chystajú veľkolepú oslavu vinárskej sezóny

Modranské vinobranie
Modranské vinobranie

V Modre vyvrcholí oberačková sezóna trojdňovou oslavou tvrdej práce miestnych vinárov a vinohradníkov.

Tradičné oberačkové slávnosti sa začnú v piatok 15. septembra a potrvajú do nedele 17. septembra. Modranské vinobranie je výnimočné tým, že zachováva a na podujatí predstavuje aj prvky oberačkových slávností z prvej polovice 20. storočia. Uvidíte poslednú lajtru - tradičný alegorický sprievod alebo ukážky prešovania na historických lisoch. Ochutnávky vín a miestne gurmánske špeciality spolu s regionálnou muzikou, vystúpeniami ochotníkov a bohatým sprievodným programom, vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru.

Kvalita a regionálny pôvod

Cieľom Kultúrneho centra v Modre, ktoré vinobranie organizuje, je vytvoriť inovatívne a kvalitné podujatie. Výber stánkov a atrakcií bol podľa riaditeľky centra Marcely Kvetkovej citlivý - prioritu má kvalita, ručná výroba, miestni producenti vína a domácich špecialít. „Rovnaké kritéria sme zvolili aj pri tvorbe hudobnej dramaturgie a výbere aktivít pre deti. Chceme, aby si ľudia vytvorili vzťah k nášmu mestu aj prostredníctvom takýchto podujatí. Záleží nám na tom, aby sa cítili dobre, odniesli si hodnotné zážitky a zároveň dostali kvalitné služby." Nosná téma vinobrania, ktorá sa prelína naprieč celým víkendom, však musí byť podľa Marcely Kvetkovej zachovaná. „V centre pozornosti je naďalej modranské vinohradníctvo, víno, vínne pivnice, produkty z hrozna a všetko čo s procesom pestovania a spracovania hrozna súvisí."

Vinohradnícky dvor

Nádvorie historickej radnice v centre Modry sa opäť premení na vinohradnícky dvor, pripomínajúci mestskú viechu s typickým domácim pohostením. Súčasťou nádvoria je historická mestská pivnica, ktorá bude hostiť verejnú ochutnávku vín z modranského vinohradníckeho rajónu. Kultúrne centrum pozýva na ukážky lisovania hrozna: „V spolupráci s Malokarpatským múzeom sme pripravili historickú prešovačku s odborným výkladom. Na spracovanie hrozna touto tradičnou metódou použijeme starý lis z múzea. Každý, kto má chuť potom môže ochutnať čerstvo vylisovaný mušt." Atmosféru dvora dotvoria vystúpenia miestnych ochotníkov a regionálna ľudová hudba, ktorá zahrá do spevu i do tanca. V interiéri radnice si budete môcť pozrieť dve samostatné výstavy, ktoré pripravuje SNM - Múzeum Ľ. Štúra. Nádherné čiernobiele fotografie Pavla Porubana vytvoria výstavu Modranský chotár, ktorá zachytáva celoročné práce vo vinici. Druhý výstavný projekt predstaví figurálnu plastiku dvoch keramikárskych majstrov - Jozefa Franka a Mariána Lišku.

Posledná lajtra

Najkrajším vizuálnym zážitkom vinobrania je štylizovaný alegorický sprievod Posledná lajtra. Tento symbol obradného ukončenia slávností oberačiek tvorí približne 120 ľudí a množstvo hudobníkov. Zapájajú sa do neho miestne vinohradnícke spolky, občianske združenia, amatérske umelecké súbory, výtvarníci, škola a škôlky z Modry a okolia. Na jeho prípravu sa podľa Marcely Kvetkovej spotrebuje množstvo rekvizít, pomôcok, či dobových kostýmov. „Je to silný emocionálny zážitok vidieť silu komunity v jednom sprievode. Modrania sú na tento zážitok právom hrdí. Lajtra demonštruje charakteristické prvky vinohradníctva, miestnej kultúry a histórie. Toto by si návštevníci určite nemali nechať ujsť."

Rodiny s deťmi

Kolotoče a zábavné atrakcie pre deti nebudú chýbať ani na tohtoročnom vinobraní, ale najväčšou lákadlom je podľa organizátorov Tvorivý park s fantastickým labyrintom a ihriskom zo slamy. Na dvore mestského domu, v tzv. Komunitnej záhrade, vytvorili detskú scénu, kde si môže celá rodina pozrieť bábkové divadlo, cirkusové akrobacie či hip-hopové tanečné vystúpenie, alebo sa zapojiť sa do žonglérskej dielne.

Viac informácií o podujatí nájdete na:

Web: http://www.modranskevinobranie.sk/sk/
Facebook: https://www.facebook.com/modranskevinohranie/

PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.