Nebezpečné tetovanie! Vedci zistili, že atrament preniká aj do lymfatických uzlín

Ilustračná snímka.
Zdroj: OlgaKolbakova/shutterstock.com

Väčšina tetovacích atramentov obsahuje okrem organických pigmentov aj látky ako nikel, chróm, mangán či kobalt.

Tetovanie je pre ľudský organizmus nebezpečnejšie ako sme si doteraz mysleli. Medzinárodný tím vedcov totiž zistil, že drobné častice z pigmentov používaných pre tetovanie môžu prenikať do vnútorných orgánov tela. Ich vplyv na zdravie je zatiaľ predmetom skúmania.

Už teraz je jasné, že atrament dokáže cestovať po celom tele a jeho nanočastice našli aj v lymfatických uzlinách. Vedci to opísali v štúdii zverejnenej v odbornom časopise Scientific reports.

"Keď si niekto chce nechať urobiť tetovanie, je často veľmi opatrný pri výbere salóna, aby mal istotu, že sa v ňom používajú sterilné ihly. Ale nikto neanalyzuje chemické zloženie farieb - náš výskum dokázal, že je to potrebné," uviedol hlavný autor štúdie Hiram Castillo.

O potenciálnych nečistotách vo farbivách sa toho veľa nevie. Väčšina tetovacích atramentov obsahuje okrem organických pigmentov aj látky ako nikel, chróm, mangán či kobalt. Často sa používa aj oxid titaničitý, ktorý nájdeme aj v priemyselných farbách alebo v opaľovacích krémoch.

Výskum stále prebieha a vedci sa teraz chcú zamerať najmä na pôsobenie nanočastíc atramentu na lymfatické uzliny. Domnievajú sa, že spôsobujú dlhodobé podráždenie týchto malých orgánov.

BRATISLAVA/kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti