Odborníci budú testovať odklonenie asteroidu rútiaceho sa na Zem

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Už navrhujú sondu, ktorú by k nemu vyslali. Mala by byť veľká ako chladnička.

Bruce Willis to vo filme Armageddon dokázal. Asteroid, ktorý sa rútil na našu planétu, rozbil s pomocou jadrovej zbrane. NASA a európska vesmírna agentúra pracujú na tom, aby sa mohli pokúsiť o niečo podobné. Na skutočnom asteroide otestujú, či by ho dokázali odkloniť.

Asteroidy sa pohybujú v blízkosti Zeme. Obrovské škody môže spôsobiť už 100 metrový asteroid. Apokalypsu teleso väčšie ako kilometer. "Zatiaľ ale nevieme o žiadnom, ktorý by bol na kolíznej dráhe a hrozila nám katastrofa," vysvetlil Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Niektoré asteroidy ale u astronómov predsa len vzbudzujú rešpekt. "Existujú oblasti na oblohe, z ktorých môžu prísť a nemusíme ich ani poznať. Napríklad z oblasti spoza Slnka a v tejto chvíli nie sme schopní ich pozorovať," konštatoval astronóm Marcel Bělík z Hvezdárne v Úpici.

Vedci sa aj preto touto témou zaoberajú, pracujú na krízových scenároch. A to hlavne, čo urobiť vo chvíli, keď zistíme, že nejaké takéto teleso by sa mohlo na nebezpečnú vzdialenosť priblížiť k zemeguli. "Potom už bude neskoro," tvrdí Bělík.

Jeho kolega Pavel Ambrož z Astronomického ústavu Akademie věd ČR potvrdil, že tento problém riešia akútne.

Rakety s nukleárnou hlavicou, tak to vraj nie je najlepšie riešenie. Asteroid by sa mohol rozpadnúť a zasiahnuť viac miest na Zemi. "Niečo také, čo sme videli vo filme s Bruce Willisom Armageddon, by nefungovalo," hovorí Rapavý.

Pozornosť sa sústreďuje na asteroid Didymos, ktorý má aj mesiac. Pre Zem nie je nebezpečný, no poslúži ako pokusný králik. "Jednou z možností je udeliť telesu resp. jeho časti taký impulz, aby sa vychýlil z dráhy, ktorá nás ohrozuje a dostal sa na dráhu, ktorá nás neohrozuje," dodáva Ambrož.

Odborníci už navrhujú sondu, ktorú by k asteroidu vyslali. Mala by byť veľká ako chladnička. Maličké teleso narazí do 170-metrového asteroidu a bude sa skúmať, či dôjde k akejsi zmene dráhy. Náraz bude deväťkrát rýchlejší ako guľka, približne šesť kilometrov za sekundu.

Skúsiť to chcú o päť rokov, keď asteroid bude najbližšie k zemi. Dovtedy sa musíme spoliehať na to, že technológia ide dopredu.


POPRAD/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Asteroid

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.