Nie náhodou sa hovorí, že Rusíni sú mimoriadne pohostinní

Vykupujú pozemky
Zdroj: Reflex

Čabiny, malá dedinka v okrese Medzilaborce - to bola naša zastávka s kamerou naslepo.

Varili sme tradičné rusínske pirohy a dostali sme aj recept na spokojný život. Nie náhodou sa hovorí, že Rusíni, či ak chcete Rusnáci sú mimoriadne pohostinní. Náš štáb sa na severovýchode Slovenska ocitol náhodou a bez prípravy nakrúcal v dedinke Čabiny blízko Poľsko-Ukrajinskej hranice.

Čabiny, malá dedinka v okrese Medzilaborce - to je teraz naša zastávka s kamerou naslepo. Uprostred obce nás na dvore rodinného domu zaujali obrovské drevené sochy. Reportérka magazínu Reflex Denisa Czibulka hľadala toho, kto ich zhotovil.

Diela a život majstra Andreja Gavulu z Čabín sú zachytené v knihe. V dedine ho poznajú ako šikovného všemajstra kedysi plátal ženám hrnce a z každého kúska dreva dokázal vytvoriť niečo výnimočné.

Zdroj: Reflex

Samozrejme, ochutnali sme aj špecialitu. Pirohy sa rýchlo minuli. Poďakovali sme za dobré jedlo, za pohostinnosť i dobrosrdečnosť.

V Čabinách je jedna z posledných rusínskych škôlok a hrozí, že už dlho fungovať nebude. Z tohto chudobného regiónu mladé rodiny utekajú. My sme tam však našil aj silných lokálpatriotov. Chcú sa postarať o starkých, zachrániť škôlku pred zánikom a dať mnohým nezamestnaným prácu.

Budova je obrovská a veľká časť z nej sa dnes nevyužíva. Hoci mladí húfne odchádzajú z východu za prácou inam, našli sme zanietených východniarov, ktorí tu chcú naopak zostať.

Vymysleli, že spoja dve generácie pod jednou strechou. Škôlku zachránia a dajú domov aj dôchodcom. Financovať to chcú z eurofondov a zbierok, no vravia, že sú ochotní vziať si aj úver, aby projekt čo najskôr zrealizovali.

 

ČABINY/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.