Pani Emília objavila hubu, nad ktorou si mykológovia lámali hlavu dva roky

Táto vzácnosť rastie na jedinom mieste na Slovensku a dostala už aj svoje meno - huba špinavoružová.

Je vzácny, je jedlý a len málokto ho pozná. Počuli ste už o hríbe špinavoružovom? U nás ho ako prvá objavila Emília Smiková z Poltára. Do slovenských hôr sa dostala až zo Stredomoria.

Hubu s ružovou hlavičkou Emília prvýkrát objavila pred šiestimi rokmi. Nikto netušil, čo to je. Hlavy dokopy museli dať slovenskí a českí mykológovia.

„Určili ho po dvoch rokoch ako boletus spretus bez slovenského mena. Až vlani mu dali slovenský názov hríb špinavoružový," povedala nám pani Emília, ktorá je, ako aj jej manžel, vášnivá hubárka.

Zase sa nám objavil aj toho roku, síce dlho bolo sucho, ale sme sa veľmi potešili.

Známa je len jediná lokalita v okolí Poltára, kde ju môžete nájsť. Podľa mykológa Jána Červenku huba pochádza zo Stredomoria a v dôsledku zmeny klímy sa začala objavovať aj u nás. „Na Slovensku zatiaľ nie je toľko lokalít, preto ju považujeme za vzácnu," vysvetlil.

Pani Emília mala veľmi blízky vzťah k hubách od malička. Baví ju to a postupom času s manželom začala objavovať krásu mykológie.

Hubárčením si obaja spríjemňujú dôchodok. „ Rozídeme sa v lese, ideme si každý svojou stranou a len popiskujeme po sebe," usmieva sa.

Bez palice a fotoaparátu manželia do hory nevkročia. „Snažíme sa, aby to bolo neupravované v prirodzenom stave," vysvetlila.

Neteší ju však, že občas v lese nájdu rozkopané či pošliapané huby. „Huby by sme mali vnímať iným spôsobom, nielen tým konzumným. Oni vlastne žijú v symbióze so stromami a sú okrasou lesa," dodala.


POLTÁR/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Huby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.