Počuli ste už o remontantných malinách? Práve sa začal ich zber

Kým väčšina stromov a kríkov sa už ukladá na zimný spánok, remontantné maliny majú schopnosť vytvoriť chutné plody aj teraz.

Začal sa zber malín. V Čižaticiach neďaleko Košíc sa práve tešia z výbornej úrody takzvaných remontantných malín, teda takých, ktoré rodia viackrát ročne. Plody zvyknú zbierať aj na Vianoce v snehu. Majú nielen blahodárne účinky na naše zdravie, ale aj na krásu.

Kým väčšina stromov a kríkov sa už ukladá na zimný spánok, remontantné maliny majú schopnosť vytvoriť chutné plody aj teraz. Najlepšie je ich oberať práve v skorých hodinách. Vtedy sú najchutnejšie a najčerstvejšie. V jesenných mesiacoch na nás z každej strany číhajú baktérie a vírusy. Preto akékoľvek ovocie či zelenina zdraviu len prospejú.

Plody malín sú bohaté na vitamíny skupiny C. Taktiež obsahujú mnohé ďalšie vitamíny, minerálne látky, železo aj fosfor. Pomáhajú bojovať proti anémii, znižujú hladinu zlého cholesterolu a posilňujú srdce či obličky. Najviac antioxidantov ukrývajú tie najtmavšie plody. Okrem bežnej konzumácie plodov si ich milovníci pripravujú na rôzne spôsoby.

Nielen plody, ale aj listy malín sa používajú v liečivej medicíne. Odvary a čaje pôsobia pre telo blahodárne. Málokto napríklad vie, že jadierka malín obsahujú aj zinok, ktorý posilňuje libido, ženskú aj mužskú potenciu. Okrem toho, že majú nízku kalorickú hodnotu majú aj detoxikačné účinky. Využívajú sa aj pri rôznych redukčných kúrach.

Nepomáhajú nám ale len k tomu, aby sme sa lepšie cítili, ale aby sme aj krajšie vyzerali. Majú veľmi dobré účinky na pleť, použiť sa ale dajú napríklad aj ako balzam na pery, teda ak ich predtým nestihnete zjesť.


ČIŽATICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.