Nezmeškajte úchvatné nebeské divadlo. Nad našimi hlavami žiaria viaceré meteory

Ide o úlomky kométy, ktorá spôsobila známu Tunguzskú katastrofu pred takmer 110 rokmi.

V týchto dňoch sa oplatí ostať dlhšie hore, alebo si privstať. Nad našimi hlavami sa odohráva úchvatné vesmírne divadlo. V zemskej atmosfére žiaria viaceré meteory.

Najlepšie sú v týchto dňoch viditeľné takzvané Južné Tauridy. Na oblohe vylietajú zdanlivo zo súhvezdia Býka. Za hodinu môžete zbadať až sedem meteorov.

Väčšina meteorických rojov má svoj pôvod v kométach. Tie lietajú okolo Slnka s väčšou či menšou pravidelnosťou. Teplom sa tieto telesá topia a zanechávajú za sebou prúd častíc a úlomkov, ktorým neskôr preletí naša Zem. A vtedy sa to stane. Mrak častíc, ktoré vlietajú do atmosféry vytvára nádherný úkaz meteorov. Tauridy, Južné i Severné pochádzajú z kométy Encke, ktorá obehne okolo Slnka iba raz za 3,3 roka.

Naposledy k nám priletela začiatkom roka. Podľa uznávanej teórie slovenského astrofyzika Ľubora Kresáka práve výbuch úlomkov z jadra tejto kométy spôsobil známu Tunguzskú katastrofu pred takmer 110-timi rokmi. V týchto dňoch ale okrem Tauridov uvidíte aj menej početný roj Delta Aurigidov, no najvďačnejšie sú takzvané Orionidy, ktoré nad našimi hlavami žiaria už v týchto dňoch.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Astronómovia

Dôležité udalosti