Pod Tatrami objavili poklad. Odborníci hovoria o senzácii

Hľadali ďalšie ostatky
Zdroj: TV Markíza

Tí, čo peniaze našli, majú smolu. Nálezné nedostanú.

Pod Tatrami objavili poklad. Hlinený džbán so striebornými mincami. Spod zeme ho vykopala dvojica mužov neďaleko obce Lučivná. Odborníci hovoria o senzácii, no tí, čo peniaze našli, majú smolu. Nálezné nedostanú.

Je ich presne osemstosedemdesiat. Na prvý pohľad nenápadné, no archeológovia boli už na začiatku presvedčení, že objavili niečo výnimočné. Hromadu mincí našli v lesíku neďaleko jaskyne. Čakali na svoje objavenie viac ako 280 rokov.

„Takmer všetky mince sú strieborné, niektoré sú postriebrené, sú dokonca aj falzifikáty, niektoré sú prederavené, čiže boli nosené ako náhrdelník alebo náramok," hovorí Marián Soják z Archeologického ústavu SAV v Nitre.

Medenú si však jeden z objaviteľov cení najviac. „Ide v podstate o jediný nález z územia Slovenska," dodáva Soják.

Prečo niekto krčah s mincami zahrabal? O tom odborníci len špekulujú. Možno ich ukryl pre nejaké nepokoje. Alebo ho prepadli zbojníci na poštovej ceste, ktorá tadiaľ prechádzala a tak rýchlo svoje úspory schoval.

V tých časoch by z týchto peňazí dokázala vyžiť obyčajná rodina jeden až tri mesiace. Akú trhovú cenu majú dnes archeológovia nechcú prezradiť. Faktom ale je, že ak by poklad našiel niekto iný, tak má nárok na sto percent hodnoty. "Keďže som profesionál, nálezné mi neprislúcha," priznáva Marián Soják.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Mareka Vnenčáka:


LUČIVNÁ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti