Zaujímavosti

Slováci otvorili prvý spánkový rezort na svete

Interiér.
Zdroj: spankovyrezort.sk

Dedinka na konci sveta sa môže stať vyhľadávanou oázou pokoja pre ľudí z veľkomiest, ktorí trpia poruchami spánku.

Malá obec na východe Slovenska spúšťa projekt prvého spánkového rezortu na svete. Najzdravšie sa totiž spí „na konci sveta", tam, kde líšky skutočne dávajú dobrú noc.

Jedinečný spánkový rezort sa nachádza v Krajnej Porúbke v okrese Svidník, takmer na štátnej hranici s Poľskom. Obec dodnes dopláca na svoju neprístupnosť. Odrezaná od sveta hustými bukovo-smrekovými lesmi a so 46 obyvateľmi na 373 hektároch bola príliš malá a nezaujímavá na to, aby mala vlastný obchod, poštu alebo zavedený plyn. Na prvý pohľad teda nemá čo ponúknuť. No aj zdanlivá nevýhoda môže byť výhodou.

Dedinka na konci sveta, kde sa končí cesta a mobilného signálu je poskromne sa však môže stať vyhľadávanou oázou pokoja pre ľudí z veľkomiest, ktorí trpia poruchami spánku. Návštevníkom dokáže dať to, čo mnohí z nich doma nemajú - pokojný a bezpečný spánok.

Zdroj: spankovyrezort.sk

V obci nie je vôbec žiadny hluk, ani svetelný či elektromagnetický smog. Len pokoj, ticho a v noci dokonalá tma - ideálne lákadlá pre tých, čo sa potrebujú poriadne vyspať. „A na konci dediny nájdete sochu líšky, ktorá turistom dokáže 20 rôznymi spôsobmi večer zaželať dobrú noc," poznamenala starostka Krajnej Porúbky Helena Babejová.

Ako je to možné? Nuž príďte sa presvedčiť sami

Napriek tomu, že ľudia sú dnes viac než inokedy predtým posadnutí zdravým životným štýlom, každý tretí človek trpí nespavosťou. Spánok sa stal nedostatkovým tovarom a pritom patrí medzi základné biologické potreby. Bez neho človek nedokáže kvalitne fungovať. Nedostatok spánku napríklad zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, znižuje schopnosť koncentrácie a spomaľuje reakcie.

S poruchami spánku ľudia zápasia všade na svete. Obyvatelia Krajnej Porúbky preto rozhodli, že v spolupráci s tradičným dodávateľom elektriny na východe Slovenska, Východoslovenskou energetikou, spustia prvý spánkový rezort na svete.

Zdroj: spankovyrezort.sk

Vytvorili prototyp dokonalého miesta pre pokojný a bezpečný spánok. Hostia si v ňom môžu bez obáv vychutnať pokojné zaspávanie pri zvukoch pukania dreva v krbe. Svoju ponuku zaradili na známy zahraničný cestovateľský a rezervačný portál a vytvorili webovú stránku so všetkými informáciami - www.spankovyrezort.sk

Pred príchodom prvých turistov však bolo treba zaistiť bezpečnosť. Domy v novom spánkovo rezorte totiž ešte dnes kúria výhradne drevom či uhlím. Preto v nich môže, aj keď zriedka, dochádzať k nebezpečným únikom jedovatého oxidu uhoľnatého alebo, v horšom prípade, k vzniku požiaru.

Zdroj: spankovyrezort.sk

Aby bol spánok v Krajnej Porúbke skutočne pokojný a bezpečný, VSE vybavila každý dom v obci CO aj požiarnym alarmom. Zariadenie dokáže včas upozorniť na prítomnosť nebezpečného jedovatého plynu a predísť zbytočnej tragédii.

„Úniky tohto neviditeľného plynu bez chuti a zápachu zapríčinili pravdepodobne najviac otráv v histórii ľudstva a často končia tragicky aj dnes. Sme preto radi, že sme aspoň takto dokázali pomôcť ľuďom, na ktorých už iní zabudli," povedal Maroš Baranec, manažér produktových inovácií spoločnosti VSE.

Zdroj: spankovyrezort.sk

KRAJNÁ PORÚBKA/PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.