Skutočných priateľov môžeme mať najviac päť. Potvrdil to výskum

Závisí to od veľkosti a vlastností nášho mozgu.

Veľkosť a vlastnosti nášho mozgu môžu limitovať to, s koľkými ľuďmi sme schopní mať zmysluplné vzťahy. Nový výskum ukazuje, koľko rôznych druhov priateľov náš mozog zvládne. Tieto súvislosti si všimol ako prvý antropológ Rubin Dunbar ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Z pozorovaní odvodil, že ľudia nemôžu mať vo svojej sociálnej sfére viac ako 150 priateľov.

Profesora najviac vo výskume zaujalo delenie skupiny na vrstvy, ktoré sa líšia podľa emocionálnej hĺbky vzťahu. Tá najužšia vrstva, ktorú tvoria tí najbližší z najbližších, môže mať len päť členov. V druhej vrstve najviac 10 členov, v tretej 35 členov a tá najširšia môže mať do 100 členov. Píše ceskatelevize.cz.

Nájsť konkrétne dôkazy však pre tieto úvahy je veľmi zložité. Vedci z Oxfordu sa však k tomu priblížili. Mali prístup k šiestim miliardám telefonických hovorov od 25 miliónov ľudí v priebehu roka 2007.

Experti pracovali s hypotézou, že nejlepšie ovplyvňuje "silu väzby" frekvencia telefonátov medzi dvoma osobami.  Veľa rozhovorov bolo síce pracovných, no keď ich vytriedili, ostalo im na výskum 27 000 ľudí, ktorí si volali priemerne s 13 ľuďmi. Každý z nich ročne spravil asi 3500 hovorov, čiže desať denne.

Výsledky potvrdili vo veľkej miere to, čo profesor Dunbar predpovedal pred štvrťstoročím. Najužšia vrstva predstavuje štyri osoby, druhá 11 ľudí, tretí okruh 29 ľudí a ten najotvorenejší tvorí 129 ľudí.

PRAHA/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výskum

Dôležité udalosti