Na Zemi dnes žije žije o 75 percent menej hmyzu ako v roku 1989

hojdan_stup_pre_PR_komplet.mp4
Zdroj: TV Markíza

Ak niečo nezmeníme, o pár rokov vymizne všetok hmyz.

Ak nezmeníme prístup k životnému prostrediu, o pár rokov vymizne všetok hmyz. Tvrdia to vedci, ktorí skúmali jeho prítomnosť posledných 30 rokov.

Na prvé počutie sa to môže zdať ako dobrá správa - komáre, muchy či pavúky mnohým z nás zrejme chýbať nebudú. Ak sa ale na hmyz pozrieme ako na súčasť ekosystému, hrozí, že nebudeme mať čo jesť.

Výsledky štúdie nemeckých vedcov sú alarmujúce. Zistili, že dnes okolo nás žije o 75 percent menej hmyzu ako v roku 1989.

Jednoznačnú odpoveď na to - prečo je to tak - vedci nepoznajú. Tvrdia, že je to súhra viacerých faktorov. Chemikálie, nahromadený odpad, znečistené ovzdušie a svetelný smog.

Chemikálie, ktoré používajú poľnohospodári, sú však dvojsečná zbraň. Rastliny síce chránia pred škodcami, zároveň ale zabíjajú aj opeľovače. Ak by vymizli úplne, mali by sme problém si zabezpečiť zdravú a vyváženú stravu.

Úbytok hmyzu pociťuje aj vtáctvo, ktoré sa ním živí. Okrem toho má čistiacu funkciu napríklad v lese. A nebyť hmyzu, pastviny by boli pokryté hnojom a dobytok by tek nemal čo spásať.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hmyz

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.