Toto je nový strom roka. Prečítajte si jeho príbeh

Pri pohľade na naň by ho zrejme viacerí z vás dali pravdepodobne vyrúbať.

Strom roka je opäť z Bošáce. Po oskoruši, hruške sa ním tento rok stala 120-ročná jabloň. Pri pohľade na ňu by ju však viacerí z vás dali pravdepodobne vyrúbať. Vzácna jabloň naozaj nevyzerá ako vystrihnutá z encyklopédie. Pohľad na ňu je žalostný a predsa zvíťazila.

Prastarú jabloň objavil pred štyrmi rokmi krajinný ekológ a ovocinár Ludvik Vass, keď mapoval ovocné stromy v Bielych Karpatoch. Vtedy mala ešte celú svoju korunu. Pod ťarchou jabĺk sa však dva hlavné konáre zlomili.

V Bošáci majú už štyri takéto ocenené stromy. Tri súťaž vyhrali a jeden skončil na druhom mieste. "Jabloň sme sa rozhodli prihlásiť do súťaže z toho dôvodu, že sme chceli poukázať na význam starých poškodených stromov v krajine. Torzá stromov nesú genetický odkaz," povedala aktivistka Tatiana Helíková.

Na druhom mieste sa umiestnila 120-ročná Borovica lesná z Hlohovca a tretí skončil 30 metrov vysoký Platan západný zo Serede, okres Galanta. Všetky tri stromy dostanú finančný príspevok 300 eur na ošetrenie.

Torzo jablone nás bude reprezentovať na začiatku budúceho roka aj v európskej súťaži a aj tam by chceli uspieť najmä vďaka príbehu. A aký je? Odpoveď sa dozviete v reportáži Michala Bujnu.


BOŠÁCA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bošáca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.